Το τρόπαιο η Αμέρικα

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Την κατάκτηση του Τορνέο Απερτούρα 2023 στο Μεξικό πανηγύρισε η Αμέρικα.

Στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης η Αμέρικα απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Τίγκρες στο «Νουέβο Λεόν». Οι «Αετοί» (Αμέρικα) προηγήθηκαν με γκολ του 31ος ετών επιθετικού που είναι και διεθνής Ενρι Μαρτίν, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στη συνέχεια με γκολ του 22χρονου φορ Οτσιέλ Ερέρα, που έχει φορέσει και τη φανέλα της εθνικής ομάδας του Μεξικό. Στον επαναληπτικό τελικό οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο 90λεπτο, αλλά στην παράταση που ακολούθησε η Αμέρικα σημείωσε τρία γκολ, κερδίζοντας τελικά με 3-0 και εξασφάλισε το τρόπαιο. Στο ματς σκόραραν ο 26χρονος διεθνής επιθετικός Χούλιαν Κινιόνες, που έφτασε τα 10 γκολ, ενώ έχει και 5 ασίστ σε 20 συμμετοχές στη διοργάνωση, ο 27χρονος διεθνής Παραγουανός μέσος Ρίσαρντ Σάντσες και ο 30χρονος διεθνής Ουρουγουανός φορ Τζόναθαν Ροντρίγκες. Για την Αμέρικα, πρόκειται για το 14ο πρωτάθλημα στην ιστορία της, με τα προηγούμενα να είναι το 1965-66, 1970-71, 1975-76, 1983-84, 1984-85, Πριμέρα Ντιβισιόν 1985, 1987-88, 1988-89, 2002 Βεράνο, 2005 Κλαοσούρα, 2013 Κλαοσούρα, 2014 Απερτούρα και 2018 Απερτούρα. Οι 14 τίτλοι της Αμέρικα αποτελούν επίδοση ρεκόρ στην ιστορία της διοργάνωσης. Στη 2η θέση με 12 τρόπαια ακολουθεί η Γουαδαλαχάρα, ενώ τρίτη με 10 πρωταθλήματα είναι η Ντεπορτίβο Τολούκα.