Πατσούκα, Pachuca

Τρίποντο στο «Estadio Azteca» η Πατσούκα

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Τη δεύτερη νίκη της σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Τορνέο Απερτούρα 2022 του Μεξικό σημείωσε η Πατσούκα.

Συγκεκριμένα, οι «κυανόλευκοι» φιλοξενήθηκαν από την Κρουζ Αζούλ στο «Estadio Azteca» και πήραν τη νίκη με σκορ 2-1. Αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» της Πατσούκα με αντίπαλο την Κρουζ Αζούλ από το Τορνέο Απερτούρα 2014. Για τους φιλοξενούμενους βρήκαν δίχτυα ο 36χρονος Αργεντινός αμυντικός Γκουστάβο Καμπράλ και ο 26χρονος διεθνής μέσος Λουΐς Τσάβες. Για τους γηπεδούχους μείωσε στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 21ος ετών διεθνής φορ Σαντιάγκο Χιμένες. Τις νίκες της στη διοργάνωση διπλασίασε και η Τολούκα που επικράτησε 3-2 της Ατλας. Για τους «ντιάμπλος ρόχος» (Τολούκα) διακρίθηκαν με την απόδοσή τους, ο 23χρονος Ουρουγουανός μέσος Λεονάρντο Φερνάντες, ο οποίος πέτυχε το πρώτο γκολ και έδωσε την ασίστ στο τρίτο και ο 33χρονος διεθνής αμυντικός Φερνάντο Ναβάρο, ο οποίος έδωσε την ασίστ στο πρώτο γκολ και πέτυχε το δεύτερο. Στους 6 βαθμούς στην κατάταξη βρίσκεται και η Πουέμπλα που «λύγισε» την αντίσταση της Σάντος Λαγκούνα με τέρμα του 26χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού Γκουστάβο Φεραρέις. Εξάλλου, συναρπαστικό ήταν το ματς στη Γουαδαλούπε ανάμεσα στη Μοντερέι και την Αμέρικα που έληξε με νίκη 3-2 υπέρ της πρώτης που πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι (Μοντερέι) προηγήθηκαν στο 9ο λεπτό με γκολ του 30χρονου διεθνούς Κολομβιανού αμυντικού Στέφαν Μεντίβα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ««γύρισαν» το ματς σε 1-2 στο 34’. Οι «αλμπιαζούλες» αντέδρασαν και πρώτα ισοφάρισαν στο 66’ με τον 29χρονο διεθνή Αργεντινό μέσο Μαξιμιλιάνο Μέτσα και στη συνέχεια ολοκλήρωσαν την ανατροπή με τέρμα του 27χρονου Ουρουγουανού φορ Ροντρίγκο Αγκίρε στο 74ο λεπτό.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μαζατλάν - Τίγκρες 0-1 (7’ Ζινιάκ)

Πουέμπλα - Σάντος Λαγκούνα 1-0 (11’ Γκουστάβο Φεραρέις)

Τιχουάνα - Χουαρές 0-2 (46’ + 71’ Φερνάντες)

Γουαδαλαχάρα - Ατλ. Σαν Λουΐς 0-1 (45’+3 Βάλερ)

Λεόν - Πούμας 3-3 (53’ + 70’ Ντι Γιόριο, 59’ Κάμπελ - 5’ πεν. Ντίνενο, 45’+6 Ντελ Πρέτε, 52’ Σάλβιο)

Κρουζ Αζούλ - Πατσούκα 1-2 (90’+8 πεν. Χιμένες - 36’ Καμπράλ, 45’+1 Τσάβες)

Μοντερέι - Αμέρικα 3-2 (9’ Μεντίνα, 66’ Μέτσα, 74’ Αγκίρε - 22’ Ροντρίγκες, 34’ Ζεντέας)

Τολούκα - Ατλας 3-2 (3’ Φερνάντες, 10’ Ναβάρο, 15’ Ουέρτα - 43’ Οτσέχο, 84’ Ρότσα)

Κερετάρο - Νεκάξα 1-2 (31’ αυτ. Μ. Χιμένες - 23’ + 83’ Μ. Χιμένες)