Τίγκρες, Tigres UANL

Τρίποντο με κορυφαίο τον Λόπες

Μεξικό

Πέντε συνεχόμενες νίκες στο Τορνέο Απερτούρα 2022 του Μεξικό συμπλήρωσε η Τίγκρες.

Οι «αουριαζούλες» έφτασαν τους 15 βαθμούς και είναι 1οι στην κατάταξη μετά τη νίκη τους με 2-1 εις βάρος της Κερετάρο. Για την Τίγκρες διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας το πρώτο γκολ και δίνοντας την ασίστ στο δεύτερο ο 28χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Νίκολας Λόπες. Στη 2η θέση με 13 πόντους βρίσκεται η Μοντερέι που έφερε 1-1 κόντρα στην Πούμας, ενώ 13 βαθμούς έχει και η 3η Τολούκα που απέσπασε 1-1 από τη Χουαρές. Στην 4η θέση με 10 πόντους ανέβηκε η Τιχουάνα που συμπλήρωσε 3 συνεχόμενα τρίποντα στη διοργάνωση, επικρατώντας 2-0 της Μασατλάν. Τα γκολ στην αναμέτρηση σημείωσαν ο 23χρονος αμυντικός Κάρλος Βάργκας με αυτογκόλ και ο 20χρονος μέσος Βίκτορ Γκουζμάν. Εξάλλου, η Λεόν επέστρεψε στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές και έφτασε τους 9 βαθμούς. Συγκεκριμένα, οι «πράσινοι» επιβλήθηκαν 3-2 της Αμέρικα, πετυχαίνοντας το νικητήριο τέρμα της αναμέτρησης στο 15ο λεπτό λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 34χρονου διεθνούς επιθετικού από τον Ισημερινό Ανχελ Μένα. Επιστροφή στα τρίποντα μετά από 4 αγωνιστικές και για την Κρουζ Αζούλ που έχει 8 πόντους έπειτα από το υπέρ της 1-0 κόντρα στη Νεκάξα με τέρμα του 23χρονου διεθνούς Χιλιανού φορ Ιβάν Μοράλες. Στο ίδιο «μήκος κύματος» και η Σάντος Λαγκούνα που αγνοούσε τη νίκη από τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης και πανηγύρισε τρίποντο μετά από 3 αγωνιστικές, κερδίζοντας 1-0 την Ατλας και φτάνοντας τους 7 βαθμούς. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε ο 25χρονος Αργεντινός επιθετικός Χουάν Μπρουνέτα.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Χουαρές - Τολούκα 1-1 (88’ Ολιβέρα - 90’+2 Μενέσες)

Κρουζ Αζούλ - Νεκάξα 1-0 (38’ Μοράλες)

Τίγκρες - Κερετάρο 2-1 (19’ Λόπες, 66’ Καϊσέντο - 25’ πεν. Ναουελπάν)

Γουαδαλαχάρα - Πατσούκα 0-0

Πουέμπλα - Ατλ. Σαν Λουΐς 0-0

Τιχουάνα - Μασατλάν 2-0 (55’ αυτ. Βάργκας, 73’ Γκουζμάν)

Πούμας - Μοντερέι 1-1 (44’ Ροντρίγκες - 45’+3 αυτ. Φρέιρα)

Σάντος Λαγκούνα - Ατλας 1-0 (60’ Μπρουνέτα)

Λεόν - Αμέρικα 3-2 (31’ Ντάβιλα, 66’ Ροντρίγκες, 90’+15’ πεν. Μένα - 45’+6 + 80’ Μαρτίν)