Fénix, Fénix

Τρίποντο με φόντο την παραμονή

Ουρουγουάη

Την 3η νίκη της σε 4 αγωνιστικές στο Τορνέο Ιντερμέντιο 2024 της Ουρουγουάης πανηγύρισε η Φένιξ.

Ανήμερα των γενεθλίων (ιδρύθηκαν στις 7 Ιουλίου του 1916) τους οι «Αλμπιβιολέτας» νίκησαν με 1-0 τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, έφτασαν τους 9 βαθμούς στη βαθμολογία του Α’ ομίλου της διοργάνωσης και παράλληλα πρόσθεσαν τρεις πολύτιμους πόντους στη γενική κατάταξη (Απερτούρα - Ιντερμέντιο - Κλαοσούρα) της χρονιάς, στην προσπάθειά τους να παραμείνουν στην Πριμέρα Ντιβισιόν. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 25χρονος Αργεντινός επιθετικός Μάουρο Κάκι. Στο πλαίσιο του Α’ ομίλου στο Τορνέο Ιντερμέντιο 2024 η Προγκρέσκο κέρδισε με 3-2 τη Ράσινγκ Μοντεβιδέο και ανέβηκε στους 7 πόντους στην κατάταξη, ενώ διατηρήθηκε και σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για την επόμενη χρονιά, με βάση τη θέση της στη συγκεντρωτική βαθμολογία της σεζόν. Οι «Γκαούτσος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά στη συνέχεια σημείωσαν τρία γκολ με τους Ιγνάσιο Λέμο (34χρονος μέσος), Μάουρο Μαρτίν (24χρονος αμυντικός) και Ούγκο Σεκέιρα (28χρονος επιθετικός). Για τον 2ο όμιλο στο Τορνέο Ιντερμέντιο 2024 η Ντανούμπιο επικράτησε 3-2 της Μιραμάρ Μισιόνες και έφτασε τους 8 βαθμούς στη βαθμολογία. Η «Λα Ουνιβερσιδάδ ντελ Φουτμπόλ» βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο στο δεύτερο 45λεπτο έκανε την ανατροπή στο σκορ με πρωταγωνιστή τον 22χρονο φορ Νικολάς Ρόσι που πέτυχε δύο γκολ. Επίσης, η Σέρο Λάργκο επιβλήθηκε 1-0 της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, ανέβηκε στους 7 πόντους στην κατάταξη του 2ου ομίλου και διατηρήθηκε σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για την επόμενη χρονιά, με βάση τη θέση της στη συγκεντρωτική βαθμολογία της σεζόν. Σκόρερ του μοναδικό τέρματος στην αναμέτρηση ήταν ο 24χρονος επιθετικός Σέρχιο Νούνιες, παίκτης της Λάρισας τη σεζόν 2022-23.

Συνοπτικά η 4η αγωνιστική

Φένιξ - Ρίβερ Πλέιτ 1-0 (29’ πεν. Κάκι)

Πενιαρόλ - Ντ. Μαλντονάντο 1-1 (86’ Ολιβέρα - 2’ Λαραθάμπαλ)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Ουόντερερς 1-1 (57’ Ελισάρι - 40’ Αλμπέρτι)

Προγκρέσο - Ράσινγκ Κλουμπ 3-2 (6’ Λέμο, 43’ Μαρτίν, 77’ Σεκέιρα - 3’ και 84’ Ναντίν)

Μιραμάρ - Ντανούμπιο 2-3 (13’ Ροντρίγκες, 38’ Ματσάδο - 52’ και 58’ Ρόσι, 56’ Νόβικ)

Μπόστον Ρίβερ - Σέρο 2-0 (37’ πεν. και 80’ Γκόμες)

Σέρο Λάργκο - Λίβερπουλ 1-0 (28’ Νούνιες)

Νασιονάλ - Ράμπλα Τζούνιορς 1-1 (90’+7 Ρεκόμπα - 90’+1 Μπουρούτσο)