Λα Εκιδάδ, La Equidad

Στους «8» με ανατροπή η Λα Εκιδάδ

Κολομβία

Την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Τορνέο Απερτούρα 2024 στην Κολομβία εξασφάλισε και μαθηματικά η Λα Εκιδάδ.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής η «Ελ Βέρδε Καπιταλίνο» φιλοξενήθηκε στο Σαν Χουάν ντε Πάστο από την Ντεπορτίβο και βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά (2-0) στο 39ο λεπτό. Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο βγήκε στην αντεπίθεση και σημείωσε τρία τέρματα, το τελευταίο στο 83ο λεπτό με τον 32χρονο μέσο Λέινερ Εσκαλάντε που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων. Η Λα Εκιδάδ που πανηγύρισε την 3η νίκη της στις 4 τελευταίες αγωνιστικές έφτασε τους 33 βαθμούς και προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση, όπου έχουν ήδη «κλειδώσει» την παρουσία τους από τις προηγούμενες αγωνιστικές και οι Ντεπόρτες Τολίμα, Ατλέτικο Μπουκαραμάνγκα, Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε και Ντεπορτίβο Περέιρα. Να σημειωθεί, ότι η Λα Εκιδάδ συμπλήρωσε 6 εκτός έδρας ματς αήττητη με αντίπαλο την Πάστο, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 3 ισοπαλίες. Μια θέση στους «8» της διοργάνωσης διεκδικούν και οι Μιγιονάριος που επικράτησαν με σκορ 2-1 της Ντεπορτίβο Περέιρα, συμπλήρωσαν 5 συνεχόμενες νίκες στο Τορνέο Απερτούρα 2024 και ανέβηκαν στους 28 πόντους στην κατάταξη. Το δεύτερο τέρμα των «Λος Αζούλες» στην αναμέτρηση πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας τη φετινή σεζόν ο 31ος ετών επιθετικός Λεονάρντο Κάστρο που έφτασε συνολικά τα 10 τέρματα, ενώ έχει και 2 ασίστ σε 14 εμφανίσεις σε όλες τις διοργανώσεις. Επίσης, η Τζούνιορ επιβλήθηκε με 1-0 της Ονσε Κάλντας, επανήλθε στις επιτυχίες έπειτα από 3 αγωνιστικές και έχοντας 28 βαθμούς στη βαθμολογία στοχεύει στα πλέι - οφ της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση σημείωσε ο 25χρονος φορ Χοσέ Νταβίντ Εναμοράδο.

Συνοπτικά η 18η αγωνιστική

Περέιρα - Μιγιονάριος 1-2 (63’ Καμπρέρα - 17’ Ροντρίγκες, 89’ πεν. Κάστρο)

Τζούνιορ - Ονσε Κάλντας 1-0 (37’ Εναμοράδο)

Αλιάνσα - Γιαγκουάρες 2-1 (49’ αυτ, Παχάρο, 86’ Μπατάλια - 5’ Ροντρίγκες)

Σάντα Φε - Αμέρικα 1-0 (80’ Τσαβέρα)

Ντ. Κάλι - Ενβιγκάδο 2-0 (38’ Μοντέρο, 76’ Καλντέρα)

Μεντεγίν - Ατλ. Νασιονάλ 2-2 (1’ Λεόν, 75’ Γκαρσία - 30’ Οκάμπο, 43’ Κάστρο)

Τολίμα - Πατριότας 2-1 (72’ Εσπαραγκόσα, 90’+1 Μιράντα - 75’ Ντε Λας Σάλας)

Φορταλέζα - Μπουκαραμάνγκα 0-2 (45’+2 αυτ. Καστίγιο, 50’ Μικόλτα)

Τσικό - Αγκιλας 1-2 (25’ Πλάσας - 15’ και 83’ πεν. Χεσούς Ρίβας)

Πάστο - Λα Εκιδάδ 2-3 (21’ Μάφλα39’ Λοντόνιο - 52’ Βιβέρος, 56’ Ρόχας, 83’ Εσκαλάντε)