Στους 6 βαθμούς με Χέμπεργκ

Άλλες Ομάδες

Περού

Τη νίκη στην έδρα της Μελγκάρ πανηγύρισε η Σπόρτινγκ Κριστάλ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 2η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 του Περού. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με 1-0, έχοντας ως σκόρερ τον 30χρονο διεθνή επιθετικό Αλεχάντρο Χέμπεργκ και έφτασαν τους 6 βαθμούς στην κατάταξης. Τόσους έχει και η Αλιάνσα Λίμα που νίκησε με 3-1 την Σπορ Μπόις. Για τους «αλιανσίστας» διακρίθηκαν με την απόδοσή τους, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ, ο 32χρονος Ουρουγουανός μέσος Πάμπλο Λαβαντέιρα και ο 38χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός φορ Ερνάν Μπάρκος. Εξάλλου, τις πρώτες τους νίκες στη διοργάνωση πανηγύρισαν οι Ουνιβερσιτάριο, Ακαντέμια Καντολάο, Σέζαρ Βαγιέχο και Καχαμάρκα. Η Ουνιβερσιτάριο επικράτησε 4-0 της Ουνιβερσιδάδ Σαν Μαρτίν, με τον 26χρονο διεθνή επιθετικό Αλεξ Βαλέρα να σκοράρει και φτάνει συνολικά τη φετινή σεζόν (Απερτούρα 2022 - Κλαοσούρα 2022) τα 12 γκολ σε 17 εμφανίσεις. Από την πλευρά της, η Ακαντέμια Καντολάο «λύγισε» την αντίσταση της Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ με τέρμα του 27χρονου διεθνούς μέσου Χοσέ Μαντσανέντα. Επίσης, η Σέζαρ Βαγιέχο επιβλήθηκε με 3-2 της Ντεπορτίβα Τάρμα, έχοντας ως κορυφαίο παίκτη τον 31ος ετών Κολομβιανό φορ Γιορλίς Μένα,  ο όποιος βρήκε δίχτυα δύο φορές. Η Καχαμάρκα κέρδισε με 2-1 την Αλιάνσα Ατλέτικο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ, που ολοκληρώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 27χρονου Αργεντινού επιθετικού Γκασπάρ Τζεντίλε, ο οποίος έδωσε και την ασίστ στο πρώτο τέρμα της ομάδας του.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μουνισιπάλ - Σιενσιάνο 0-0

Σέζαρ Βαγιέχο - Τάρμα 3-2 (32’ Νορόνια, 63’ +82’ Μένα - 16’ Σέρνα, 87’ Ρεντζίφο)

Σαν Μαρτίν - Ουνιβερσιτάριο 0-4 (45’+1 πεν. Βαλέρα, 68’ Αλόνσο, 71’ Γκουβίν, 86’ Σούκαρ)

Ουανκάγιο - Ατλ. Γκράου 1-1 (60’ Μπενίτες - 80’ Σαλίνας)

Καντολάο - Μπινασιονάλ 1-0 (60’ Μαντσανέντα)

Κάρλος Στάιν - Αζακούτσο 2-2 (43’ Παλάσιος, 90’+4 Ράσμουσεν - 18’ πεν. Κίνα, 78’ Γκονζάλες)

Αλιάνσα Λίμα - Σπορ Μπόις 3-1 (16’ Μπεναβέντε, 39’ Λαβαντέιρα, 87’ Μπάρκος - 55’ Γκεβγκεοζιάν)

Μελγκάρ - Σπόρτινγκ Κριστάλ 0-1 (10’ Χέμπεργκ)

Καχαμάρκα - Αλιάνσα Ατλέτικο 2-1 (62’ Αρακάκι, 90’+6 πεν. Τζεντίλε - 38’ Ζανελάτο)