Στο podium η Ουρουγουάη

Πρωταθλήματα

Copa America

Την 3η θέση στο Κόπα Αμέρικα 2024 κατέκτησε η Ουρουγουάη.

Στο «μικρό» τελικό της διοργάνωσης που έγινε στη Σαρλότ της Βόρειας Καρολίνας η «Σελέστε» έφερε ισοπαλία με σκορ 2-2 απέναντι στον Καναδά, αλλά στη συνέχεια επικράτησε με 4-3 στη διαδικασία των πέναλτι. Η Ουρουγουάη προηγήθηκε με γκολ του 27χρονου μέσου της Τότεναμ Ροντρίγκο Μπετανκούρ αλλά η εθνική ομάδα από τη Βόρεια Αμερική «γύρισε» το ματς με τέρματα του 22χρονου μέσου της Μαρσέιγ Ισμαέλ Κονέ και του 24χρονου φορ της Λιλ Τζόναθαν Ντάβιντ. Ωστόσο, οι «Τσαρούας» ισοφάρισαν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 37χρονο επιθετικό της Ιντερ Μαϊάμι Λουΐς Σουάρες. Στη διαδικασία των πέναλτι σκόραραν για τον Καναδά οι Ντάβιντ, Μπομπίντο και Τσονιέρ, αλλά αστόχησαν οι Κονέ και Ντέιβις. Από την πλευρά της Ουρουγουάης βρήκαν δίχτυα οι Βαλβέρδε, Μπετανκούρ, Ντε Αρασκέτα και Σουάρες.

Ο «μικρός» τελικός

Καναδάς - Ουρουγουάη 2-2 και 3-4 πεν. (22’ Κονέ, 80’ Ντάβιντ - 8’ Μπετανκούρ, 90’+2 Σουάρες)