Κόλο Κόλο, Colo Colo

Στο 90’ βαθμό με Ορός

Χιλή

Ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασε από την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα η Κόλο Κόλο.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 11η αγωνιστική στο Καμπεονάτο 2022 της Χιλής, με την Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα να παίρνει προβάδισμα στο σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 34χρονου Αργεντινού φορ Φερνάντο Τζαμπέντρι στο 5ο λεπτό, αλλά την Κόλο Κόλο να ισοφαρίζει στο 90’ με γκολ του 19χρονου φορ Αλεχάντερ Ορός. Με αυτό το αποτέλεσμα οι «άλμπος» (Κόλο Κόλο) έφτασαν τους 21 βαθμούς και βρίσκονται στην 1η θέση της κατάταξης, ενώ οι κάτοχοι του τίτλου (Κατόλικα) έχουν 13 πόντους και κατέχουν την 9η θέση, έχοντας σημειώσει μόλις μια νίκη στις 5 τελευταίες αγωνιστικές. Να σημειωθεί, ότι η Κόλο Κόλο συμπλήρωσε 4 ματς αήττητη απέναντι στην Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα, έχοντας απολογισμό 2 νίκες και 2 ισοπαλίες. Στους 21 βαθμούς, αλλά στη 2η θέση της κατάταξης βρίσκεται η Ουνιόν Εσπανιόλα που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στην Κομπρεσάλ, δεχόμενη το δεύτερο γκολ των φιλοξενούμενων στο 86ο λεπτό από τον 35χρονο Αργεντινό επιθετικό Γκαστόν Λεσκάνο. Στην 3η θέση της βαθμολογίας με 19 πόντους ανέβηκε η Κουρικό Ουνίδο που επικράτησε 3-1 της Ντεπόρτες Λα Σερένα, με τον 27χρονο Ουρουγουανό φορ Ντιέγκο Κοέλιο να σκοράρει δύο φορές. Επίσης, στην 5η θέση «σκαρφάλωσε» η Ο’Χίγκινς που επιβλήθηκε 1-0 της Νιουμπλένσε με αυτογκόλ του 27χρονου διεθνούς αμυντικού από τη Βενεζουέλα Λουΐς Ντελ Πίνο. Εξάλλου, η Κοκίμπο Ουνίδο κέρδισε με 3-2 την Ουνιόν Λα Καλέρα και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού, ανεβαίνοντας στην 11η θέση με 12 βαθμούς. Για τους «πειρατές» (Κοκίμπο) σκόραρε και ο 27χρονος επιθετικός Τζο Αμπρίγκο, ο οποίος με συνολικά 8 γκολ σε 11 συμμετοχές στη διοργάνωση είναι πρώτος στον πίνακα των σκόρερς.

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Εβερτον - Παλεστίνο 0-0

Αντοφαγκάστα - Ουατσιπάτο 0-0

Λα Σερένα - Κουρικό Ουνίδο 1-3 (51’ Καβαγιάρο - 21’ + 26’ Κοέλιο, 90’+3 Σαντοβάλ)

Αουντάξ - Ουν. ντε Τσίλε ανβλ.

Ουν. Κατόλικα - Κόλο Κόλο 1-1 (5’ πεν. Τζαμπέντρι - 90’ Ορός)

Ο’Χίγκινς - Νιουμπλένσε 1-0 (5’ αυτ. Ντελ Πίνο)

Κοκίμπο Ουνίδο - Ουνιόν Λα Καλέρα 3-2 (59’ Αμπρίγκο, 63’ + 77’ Καρμόνα - 26’ Σάες, 54’ Πασερίνι)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Κομπρεσάλ 2-2 (71’ Πινέιρο, 76’ Κόνελι - 45’ + 86’ Λεσκάνο)