Σπόρτινγκ Κριστάλ, Sporting Cristal

Στο +3 με Εσκομπάρ

Περού

Κερδισμένη βγήκε η Σπόρτινγκ Κριστάλ μετά την ολοκλήρωση της 14ης αγωνιστικής στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022 του Περού.

Η πρωτοπόρος στη βαθμολογία αναμετρήθηκε με την Αζακούτσο και πήρε τη νίκη με σκορ 1-0, βρίσκοντας δίχτυα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 25χρονο επιθετικό από τον Ισημερινό Γιόφρε Εσκομπάρ. Η Σπόρτινγκ Κριστάλ, που κέρδισε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, έφτασε έτσι τους 31 βαθμούς. Στη 2η θέση με 28 πόντους ακολουθεί η Ατλέτικο Γκράου που έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Κάρλος Στάιν, ενώ 3η στην κατάταξη με 27 βαθμούς ανέβηκε η Ουνιβερσιτάριο που επικράτησε με 3-0 της Κάρλος Μανούτσι. Για τους «κρέμας» που κέρδισαν για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, διακρίθηκε με την απόδοσή του, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 33χρονος Ουρουγουανός μέσος Ερνάν Νόβικ. Στην 4η θέση υποχώρησε η Αλιάνσα Λίμα που έχασε με 3-2 από τη Σέζαρ Βαγιέχο και έμεινε στους 27 πόντους. Για τους νικητές του ματς ξεχώρισαν με την εμφάνισή τους, σημειώνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 30χρονος φορ Αλεχάντρο Ραμίρες και ο 27χρονος μέσος από τον Ισημερινό Χάιρο Βέλες. Επίσης, για τους «αλιανσίστας» σκόραρε ο 38χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός Ερνάν Μπάρκος, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 14 γκολ σε 28 ματς στη φετινή Λίγκα 1. Στην 5η θέση βρίσκεται η Μελγκάρ που «κόλλησε» στο 1-1 με αντίπαλο την Ντεπορτίβα Τάρμα. Για τη νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2022 αυτή ήταν η 4η αποτυχία της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές να πάρει το τρίποντο.

Συνοπτικά η 14η αγωνιστική

Ατλ. Γκράου - Κάρλος Στάιν 0-0

Σαν Μαρτίν - Καντολάο 1-3 (63’ Αράντα - 43’ Παστορίνι, 72’ Καρμόνα, 90’ Ρέινα)

Μουνισιπάλ - Καχαμάρκα 1-2 (56’ Οβελάρ - 29’ Τζεντίλε, 49’ πεν. Μιγιάν)

Σιενσιάνο - Ουανκάγιο 0-1 (75’ Μπενίτες)

Σέζαρ Βαγιέχο - Αλιάνσα Λίμα 3-2 (38’ Μένα, 64’ Ραμίρες, 71’ Βέλες - 43’ Μιγκές, 90’+4 Μπάρκος)

Τάρμα - Μελγκάρ 1-1 (4’ Ντέσα - 71’ Πέρες)

Αζακούτσο - Σπόρτινγκ Κριστάλ 0-1 (90’+4 Εσκομπάρ)

Ουνιβερσιτάριο - Κάρλος Μανούτσι 3-0 (10’ πεν. Νόβικ, 32’ Γκουζμάν, 71’ Κίσπε)

Σπορ Μπόις - Αλιάνσα Ατλέτικο 2-0 (25’ Ραμίρες, 90’+2 πεν. Μπλάνκο)