Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ, Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ

Στο -2 η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ

Ουρουγουάη

Τον τίτλο στο Τορνέο Κλαοσούρα 2023 της Ουρουγουάης διεκδικεί η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ.

Στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ νίκησε με σκορ 2-0 την Μπόστον Ρίβερ, 4η νίκη της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 21 βαθμούς. Παράλληλα, διατηρήθηκε σε τροχιά εξόδου στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2024, με βάση τη θέση της (3η) στη συγκεντρωτική κατάταξη (Απερτούρα - Ιντερμέντιο - Κλαοσούρα) της χρονιάς. Τα γκολ για την «Ελ Βιολέτα» σημείωσαν ο 22χρονος μέσος Χοακίν Βαλιέντε και ο 32χρονος μέσος Νικολάς Ροντρίγκες. Στην 1η θέση της βαθμολογίας στο Τορνέο Κλασούρα 2023 παρέμεινε η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο που έχει 23 βαθμούς, μετά την ήττα της με 3-2 από τη Ράσινγκ Μοντεβιδέο, που συμπλήρωσε 2 σερί νίκες στη διοργάνωση και με 18 πόντους «σκαρφάλωσε» στην 4η θέση. Μάλιστα, η Ράσινγκ που διεκδικεί τη συμμετοχή της στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2024 έχανε με 2-0 στο 76ο λεπτό, στη συνέχεια όμως πέτυχε τρία γκολ, το τελευταίο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 24χρονο μέσο Χουάν Ριβέρο και εξασφάλισε τελικά το πολύτιμο τρίποντο! Εξάλλου, τη 2η θέση στη βαθμολογία του Τορνέο Κλαοσούρα 2023 κατέχει η Πενιαρόλ που έμεινε στους 19 βαθμούς, έπειτα από την ήττα της με 2-1 από την Ντανούμπιο, 4ο σερί αποτυχημένο αποτέλεσμα στη διοργάνωση! Τη νίκη με την οποία παρέμεινε σε τροχιά εξόδου στο Κόπα Σουνταμερικάνα 2024 πανηγύρισε η Μοντεβιδέο Ουόντερερς, που επικράτησε με σκορ 2-1 της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο. Οι «Μποέμιος» βρέθηκαν πίσω στο σκορ, αλλά έκαναν την ανατροπή με γκολ του 22χρονου επιθετικού Φακούντο Μιλάν στο 89ο λεπτό και του 34χρονου φορ Ταμπαρέ Βιουντές στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα!

Συνοπτικά η 11η αγωνιστική

Σέρο Λάργκο - Πλάσα Κολονία 4-0 (5’ Κορέα, 31’ Βιγιάρ, 37’ Νούνιες, 74’ Τζιανόλι)

Σίτι Τόρκε - Σέρο 1-0 (21’ Αλβαρες)

Λίβερπουλ - Ράσινγκ 2-3 (41’ Νάπολι, 62’ Ροντρίγκες - 77’ αυτ. Αντονι, 81’ Βερόν, 90’+1 Ριβέρο)

Ντανούμπιο - Πενιαρόλ 2-1 (28’ Λιούις, 47’ Ρομέρο - 53’ Νερίς)

Μαλντονάντο - Λα Λους 1-0 (90’ πεν. Νταριάς)

Ουόντερερς - Ρίβερ Πλέιτ 2-1 (89’ Μιλάν, 90’+1 Βιουντές - 16’ Κριστομπάλ)

Φένιξ - Νασιονάλ 1-1 (90’+8 πεν. Φερέιρα - 45’+10 πεν. Ραμίρες)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Μπόστον Ρίβερ 2-0 (40’ Βαλιέντε, 81’ Ροντρίγκες)