Παλμέιρας, Palmeiras

Στο +12 η Παλμέιρας

Βραζιλία

Η εντυπωσιακή πορεία της Παλμέιρας στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022 συνεχίζεται με αμείωτο ρυθμό.

Οι Παουλίστας συμπλήρωσαν 5 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και παράλληλα 15 αγωνιστικές αήττητοι, μετά το 4-0 εις βάρος της Κοριτίμπα για την 30η αγωνιστική. Η Παλμέιρας κατέχει από τη 10η αγωνιστική την 1η θέση στη βαθμολογία και τώρα έφτασε τους 66 βαθμούς και το +12 από τη 2η Ιντερνασιονάλ (54π.) που έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο τη Φλαμένγκο που κατέχει την 5η θέση με 49 πόντους. Στην επικράτηση της «βερντάο» (Παλμέιρας) σκόραρε και ο 27χρονος φορ Ρόνι, ο οποίος έφτασε τα 10 γκολ σε 26 συμμετοχές στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022. Να σημειωθεί, ότι το ντεμπούτο του με την Παλμέιρας στη Serie A έκανε ο 16χρονος φορ Εντρικ, ένας εξαιρετικά ταλαντούχος ποδοσφαιριστής. Στην 3η θέση με 51 βαθμούς υποχώρησε η Φλουμινένσε που έχασε με σκορ 3-2 από την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε που διατήρησε έτσι τις ελπίδες της για παραμονή στη Serie A. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 στο 37ο λεπτό, αλλά έκαναν την ανατροπή που ολοκληρώθηκε στο 88ο λεπτό με στον 27χρονο μέσο Μάρλον Φρέιτας. Να σημειωθεί, ότι για τη «Φλου» βρήκε δίχτυα ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός Ερμάν Κάνο και με συνολικά 17 γκολ σε 30 ματς είναι ο πρώτος σκόρερ στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022. Εξάλλου, οι Μποταφόγκο, Σάο Πάολο και Μπραγκαντίνο κέρδισαν και παρέμειναν σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2023. Συγκεκριμένα, η «Φογκάο» επικράτησε 2-1 της Αβαΐ, «γυρίζοντας» το ματς με γκολ του 33χρονου πρώην διεθνούς Αργεντινού αμυντικού Βίκτορ Κουέστα και του 31ος ετών φορ και πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Τικίνιο Σοάρες. Από την πλευρά της η «τρικολόρ Παουλίστα» επιβλήθηκε με 2-1 της Αμέρικα Μινέιρο, με τον 29χρονο επιθετικό Αλισον να σημειώνει το νικητήριο τέρμα των φιλοξενούμενων στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Για τη Σάο Πάολο βρήκε δίχτυα και ο 29χρονος Αργεντινός επιθετικός Τζόναθαν Καγιέρι, ο οποίος έφτασε συνολικά τα 13 τέρματα σε 27 παρουσίες στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022. Επίσης, η «Μπράγκα» κέρδισε με 2-1 την Κουϊαμπά και επανήλθε στις επιτυχίες, έπειτα από 9 αγωνιστικές!

Συνοπτικά η 30η αγωνιστική

Ζουβεντούδε - Κορίνθιανς 2-2 (46’ Ρουΐς, 62’ Πίτα - 24’ Τζουλιάνο, 54’ Γιούρι Αλμπέρτο)

Μπραγκαντίνο - Κουϊαμπά 2-1 (45’+5 Βέρικ, 60’ Αρτούρ - 34’ πεν. Ντέιβερσον)

Σεαρά - Γκοϊάς 1-1 (47’ Μεντόσα - 90’+3 Νίκολας)

Ατλ. Γκοϊανιένσε - Φλουμινένσε 3-2 (45’ πεν. Τσουρίν, 75’ Γκαμπριέλ Μπατάλιας, 88 Μάρλος Φρέιτας - 5’ πεν. Αρίας, 37’ Κάνο)

Ατλ. Παραναένσε - Φορταλέζα 1-1 (90’+2 Πάμπλο - 15’ Τιάγκο Γκαγιάρδο)

Φλαμένγκο - Ιντερνασιονάλ 0-0

Σάντος - Ατλ. Μινέιρο 1-2 (88’ πεν. Μάρκος Λεονάρντο - 72’ Χουλκ, 90’+2 πεν. Φερνάντες)

Παλμέιρας - Κοριτίμπα 4-0 (15’ Μαϊκέ, 34’ Ρόνι, 51’ Γκόμες, 77’ Μπρένο Λόπες)

Αβαΐ - Μποταφόγκο 1-2 (11’ πεν. Μπισόλι - 49’ Κουέστα, 56’ Τικίνιο Σοάρες)

Αμέρικα Μινέιρο - Σάο Πάολο 1-2 (10’ Λουό Γκουοφού - 34’ Καγιέρι, 90’+1 Αλισον)