Ρόγιαλ Παρί, Royal Pari

Σε τροχιά πλέι - οφ η Ρόγιαλ Παρί

Βολιβία

Στην 3η θέση της βαθμολογίας του Β’ ομίλου στο Τορνέο Απερτούρα 2022 της Βολιβίας ανέβηκε η Ρόγιαλ Παρί.

Για τη 10η αγωνιστική οι «κόκκινοι» (Παρί) επικράτησαν με 5-1 της Ολγουεϊς Ρέντι και έφτασαν τους 15 βαθμούς. Δύο γκολ για τη Ρόγιαλ Παρί σημείωσαν στην αναμέτρηση ο 32χρονος μέσος Ρούντι Καρντόσο και ο 30χρονος διεθνής επιθετικός Γκίλμπερτ Αλβαρες. Επίσης, ο 30χρονος Αργεντινός φορ Εστεμπάν Ορφάνο σκόραρε και έδωσε και 3 ασίστ! Στην 1η θέση του Β’ ομίλου ανέβηκε με 22 πόντους η Μπολιβάρ που επιβλήθηκε με 4-1 της Ουνιβερσιτάριο ντε Βίντο, με τον 24χρονο διεθνή επιθετικό Μπρούνο Μιράντα να πετυχαίνει 2 γκολ. Στη 2η θέση με 20 βαθμούς υποχώρησε η Μπλούμινγκ που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 3-3 στη Χόρχε Βίλστερμαν. Στο συγκεκριμένο ματς οι φιλοξενούμενοι (Βίλστερμαν) προηγήθηκαν με 1-3 στο ημίχρονο, αλλά οι γηπεδούχοι απέφυγαν την ήττα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 23χρονου μέσου Χούλιο Ερέρα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, την 4η θέση, τελευταία που «οδηγεί» στα πλέι - οφ της διοργάνωσης, κατέχει με 13 πόντους η Ρεάλ Τομαγιάπο που έφερε 1-1 με αντίπαλο την Ιντεπεντιέντε στο Σούκρε. Στον Α’ όμιλο η πρωτοπόρος με 19 βαθμούς Ατλέτικο Παλμαφλόρ ηττήθηκε με 4-1 από τη Δε Στρόνγκεστ που έφτασε τους 18 πόντους και ανέβηκε στη 2η θέση. Για την «τίγκρε» δύο γκολ πέτυχε ο 33χρονος Αργεντινός επιθετικός Μαρτίν Προστ. Εξάλλου, στην 3η θέση με 15 βαθμούς υποχώρησε η Νασιονάλ Ποτόσι που συμπλήρωσε 3 αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, έπειτα από το 1-1 με αντίπαλο την Ουνιβερσιτάριο ντε Σούκρε, που ακολουθεί στην 4η θέση της βαθμολογίας, επίσης με 15 πόντους.

Συνοπτικά η 10η αγωνιστική

Ιντεπεντιέντε - Τομαγιάπο 1-1 (3’ Βελάσκες - 61’ Αλμπαρατσίν)

Βίντο - Μπολιβάρ 1-4 (66’ Ουαϊουάτα - 8’ + 15’ Μιράντα, 39’ Αλεξ Γκρανέλ, 83’ Τσάβες)

Μπλούμινγκ - Χ. Βίλστερμαν 3-3 (4’ + 90’+4 πεν. Ερέρα, 51’ Αράνο - 15’ + 45+3 Τσάβες, 24’ Σερτζίνιο)

Ρόγιαλ Παρί - Ολγουεϊς Ρέντι 5-1 (43’ + 90’+5 Καρντόσο, 59’ + 78’ Αλβαρες, 80’ Ορφάνο - 30’ Ραμάγιο)

Αουρόρα - Οριέντε Πετρολέρο 1-1 (60’ Αρανιμπάρ - 25’ Σάντσες)

Δε Στρόνγκεστ - Ατλ. Παλμαφλόρ 4-1 (70’ + 73’ Προστ, 76’ Τριβέριο, 90’+4 Ρεϊνόσο - 22’ Αμπαστοφλόρ)

Γκουαμπιρά - Σάντα Κρουζ 1-0 (61’ πεν. Φιγκερόα)

Νασιονάλ Ποτόσι - Σούκρε 1-1 (13’ Μπάρμπερι - 33’ Μαρτσέλο Γκόμες)