Σάντος, Santos

Το «San-São» η Σάντος

Βραζιλία

Νικήτρια στο ντέρμπι με αντίπαλο τη Σάο Πάολο αναδείχθηκε η Σάντος.

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2021, οι «σαντίστας» υποδέχθηκαν τους Παουλίστας και επκράτησαν 2-0, με σκόρερς τον 31ος ετών φορ Μαρίνιο και τον 19χρονο μέσο Γκαμπριέλ Πιράνι. Ετσι, η Σάντος έφτασε τους 7 βαθμούς, αντίθετα η Σάο Πάολο έμεινε στους 2, ψάχνοντας ακόμη την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση! Να σημειωθεί, ότι η Σάντος συμπλήρωσε 6 ντέρμπι αήττητη ως γηπεδούχος απέναντι στη Σάο Πάολο, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 3 ισοπαλίες. Εξάλλου, σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Μπραγκαντίνο, που επιβλήθηκε 3-2 της Φλαμένγκο στο Ρίο ντε Τζανέιρο, εξασφαλίζοντας το τρίποντο στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με γκολ του 20χρονου φορ Κρίγκορ. Η «Μπράγκα» έφτασε τους 11 βαθμούς και παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα, σε αντίθεση με τη «Φλα», που «μετράει» 6 πόντους, γνωρίζοντας την πρώτη της ήττα στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2021. Είναι αξιοσημείωτο, ότι αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» της Μπραγκαντίνο, κόντρα στη Φλαμένγκο, σε επίπεδο Serie A από το 1998.

Πολύτιμες νίκες πανηγύρισαν και η Ατλέτικο Παραναένσε με την Παλμέιρας. Συγκεκριμένα, η «φουρασάο» (Ατλ. Παραναένσε) κέρδισε με 2-1 την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και «φιγουράρει» στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς. Να σημειωθεί, ότι η Ατλέτικο Παραναένσε έχει ρεκόρ 6 νίκες και 1 ισοπαλία ως γηπεδούχος απέναντι στην Ατλέτικο Γκοϊανιένσε από το 1987. Από την πλευρά της, η «βερντάο» (Παλμέιρας) δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε 2-1 της Αμέρικα Μινέιρο και με 10 πόντους βρίσκεται στην 4η θέση της κατάταξης. Για τους κατόχους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2020 σκόραρε δύο φορές, τη δεύτερη στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ο 34χρονος φορ Ουΐλιαν. Εξάλλου, η Παλμέιρας έχει ρεκόρ 6 νίκες, 4 ισοπαλίες και μόνο μια ήττα ως γηπεδούχος απέναντι στην Αμέρικα Μινέιρο από το 1973 σε όλες τις διοργανώσεις.

Στα αξιοσημείωτα της αγωνιστικής και η πρώτη νίκη της Ζουβεντούδε στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2021. Η «Ζούβε» επιβλήθηκε 1-0 της Σπορτ Ρεσίφε και έφτασε τους 5 βαθμούς στο βαθμολογικό πίνακα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 83ο λεπτό ο 25χρονος φορ Ματέους Πεϊσότο. Είναι εντυπωσιακό, ότι και η τελευταία νίκη της Ζουβεντούδε σε επίπεδο Serie A, ήταν και πάλι με αντίπαλο την Σπορτ Ρεσίφε και συγκεκριμένα με σκορ 2-1 (47’ Τιάγκο Καβαλκάντι, 69’ Ουΐλιαμ Φάμπρο - 52’ Γκουστάβο Καϊτσέ) για την 38η αγωνιστική στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2007!

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Φλαμένγκο - Μπραγκαντίνο 2-3 (27’ και 64’ Ροντρίγκο Μουνίθ - 12’ Αντερλάν, 69’ Ραμίρες, 90’+8 Κρίγκορ)

Παλμέιρας - Αμέρικα Μινέιρο 2-1 (39’ και 90’+6 Ουΐλιαν - 38’ Ζεοβάνε)

Ιντερνασιονάλ - Σεαρά 1-1 (8’ πεν. Εντενίλσον - 45’+1 Λίμα)

Μπαΐα - Κορίνθιανς 0-0

Κουϊάμπα - Γκρέμιο ανβλ.

Σάντος - Σάο Πάολο 2-0 (27’ Μαρίνιο, 44’ Γκαμπριέλ Πιράνι)

Φορταλέτσα - Φλουμινένσε 1-1 (69’ Ρόμπσον - 56’ Κάιο Παουλίστα)

Ατλ. Παραναένσε - Ατλ. Γκοϊανιένσε 2-1 (43’ Ματέους Μπαμπί, 71’ Κρίστιαν - 13’ Γκαμπριέλ Μπαράλιας)

Ζουβεντούδε - Σπορτ Ρεσίφε 1-0 (83’ Ματέους Πεϊσότο)

Ατλ. Μινέιρο - Σαπεκοένσε 1-1 (25’ Τσε Τσε - 80’ πεν. Ραβανέλι)