Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, River Plate (Uruguay)

Παλικαρίσια νίκη της Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο

Ουρουγουάη

Την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Απερτούρα 2021 της Ουρουγουάης πανηγύρισε η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής οι «ερυθρόλευκοι» (Ρίβερ) αναμετρήθηκαν με τη Λίβερπουλ Μοντεβιδέο και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο με 0-2. Σκόρερ και των δύο τερμάτων των «νεγκριαζούλες» (Λίβερπουλ) ήταν ο 24χρονος επιθετικός Χουάν Ιγνάσιο Ραμίρες, ο οποίος έφτασε τα 5 τέρματα σε 2 συμμετοχές στη διοργάνωση! Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο βελτιώθηκε αισθητά και μείωσε το σκορ στο 61ο λεπτό με τον 22χρονο μέσο Λουτσιάνο Μπόγκιο, ενώ στο 64’ ισοφάρισε σε 2-2 με τέρμα του 29χρονου μέσου Νίκολας Ροντρίγκες. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο 19χρονος φορ Τιάγκο Μπόρμπας ολοκλήρωσε την ανατροπή του σκορ από την πλευρά των γηπεδούχων, που επικράτησαν τελικά με 3-2! Εξάλλου, η μοναδική ομάδα που διπλασίασε τις νίκες της στο πρωτάθλημα ήταν η Σουντ Αμέρικα, έπειτα από την επικράτησή της με 2-1 εις βάρος της Βίλα Εσπανιόλα. Για τους «ναρανχίτας» βρήκε δίχτυα εκ νέου ο 33χρονος φορ Πάμπλο Ολιβέρα, ο οποίος με δικό του τέρμα είχε εξασφαλίσει στην ομάδα του τη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης απέναντι στη Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε. Εν τω μεταξύ, ντεμπούτο έκαναν στο Τορνέο Απερτούρα 2021 η Νασιονάλ Μοντεβιδέο και η Πενιαρόλ. Η κάτοχος του τίτλου (Νασιονάλ) επιβλήθηκε 3-1 της Προγκρέσο, με τον 36χρονο πρώην διεθνή Αργεντινό επιθετικό Γκονζάλο Μπεργκέσιο (62 γκολ σε 106 συμμετοχές με τη Νασιονάλ στην Πριμέρα Ντιβισιόν από το 2018) να «ανοίγει λογαριασμό» για φέτος, αντίθετα οι «καρμπονέρος» έμειναν στο 0-0 με αντίπαλο τη Φένιξ.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Μπόστον Ρίβερ - Ρεντίστας 1-2 (36’ Μπετανκούρ - 31’ Σόσα, 66’ Βιγιάρ)

Φένιξ - Πενιαρόλ 0-0

Σέρο Λάργκο - Τσερίτο 3-1 (24’ και 43’ Οτορμίν, 87’ Καγιετάνο - 50’ Κρουζ)

Πλάζα Κολονία - Σίτι Τόρκε 1-0 (86’ Ντιόγκο)

Προγκρέσο - Νασιονάλ 1-3 (59’ Φ. Φερνάντες - 36’ Μπεργκέσιο, 40’ Λ. Φερνάντες, 87’ Τρέτσα)

Ουόντερερς - Ντ. Μαλντονάντο 0-0

Ρίβερ Πλέιτ - Λίβερπουλ Μ. 3-2 (61’ Μπόγκιο, 64’ Ροντρίγκες, 90’+2 Μπόρμπας - 19’ και 38’ Ραμίρες)

Σουντ Αμέρικα - Βίλα Εσπανιόλα 2-1 (52’ Ολιβέρα, 58’ Αντράντε - 90’+1 Ντιγκιάνο)