Μπολίβαρ - Δε Στρόνγκεστ, Bolívar vs. The Strongest

Οκτώ γκολ στο «Clásico Paceño»!

Βολιβία

Με σκορ 4-4 ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανάμεσα στην Μπολίβαρ και τη Δε Στρόνγκεστ!

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική στο Τορνέο Απερτούρα 2024 της Βολιβίας και με το τελικό αποτέλεσμα η Μπολίβαρ έφτασε τους 7 βαθμούς, ενώ η Δε Στρόνγκεστ έχει 4 πόντους. Η «Τίγκρε» (Δε Στρόνγκεστ) βρέθηκε να χάνει με 3-1 στο 50ο λεπτό και με 4-2 στο 74’, αλλά εξασφάλισε το βαθμό της ισοπαλίας με δύο τέρματα στις καθυστερήσεις, το πρώτο από τον 35χρονο διεθνή μέσο Λουτσιάνο Ουρσίνο και το δεύτερο από αυτογκόλ του 27χρονου Ουρουγουανού αμυντικού Μπράιαν Μπενταμπέρι. Για την «Ακαντέμια» (Μπολίβαρ) διακρίθηκαν στο ντέρμπι ο 28χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Φρανσίσκο ντα Σίλβα που σκόραρε και έδωσε και δύο ασίστ και ο 24χρονος διεθνής μέσος Ραμίρο Βάκα που βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ. Να σημειωθεί, ότι με σκορ 4-4 είχε ολοκληρωθεί και το ντέρμπι για την 22η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2022, ενώ με σκορ 5-4 είχε κερδίσει η Μπολίβαρ για την 8η αγωνιστική στη Λίγκα Μπολιβιάνα 2020. Εξάλλου, στο «Clásico Cruceño» η Μπλούμινγκ επικράτησε 2-1 της Οριέντε Πετρολέρο και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Οι «Σελέστες» έκαναν και ανατροπή στο σκορ με πρωταγωνιστή τον 32χρονο Βραζιλιάνο μέσο Ραφίνια που έδωσε δύο ασίστ. Επίσης, η Αουρόρα επιβλήθηκε 1-0 της Χόρχε Βίλστερμαν στο «Clásico cochabambino». Μοναδικός σκόρερ του ντέρμπι ήταν ο 26χρονος διεθνής μέσος Αντόνιο Μπουσταμάντε. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η Αουρόρα συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στο «Clásico cochabambino», ενώ ο απολογισμός της στα 7 πιο πρόσφατα ντέρμπι με αντίπαλο τη Χόρχε Βίλστερμαν είναι 4 νίκες, 2 ισοπαλίες και 1 ήττα.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Σαν Αντόνιο - Βίντο 0-0

Γκουμπιρά - Σάντα Κρουζ 1-2 (89’ Βιγιαροέλ - 44’ Λόπες, 49’ Πάρα)

Αουρόρα - Χ. Βίλστερμαν 1-0 (84’ Μπουσταμάντε)

Μπολίβαρ - Δε Στρόνγκεστ 4-4 (22’ ντα Κόστα, 42’ Βάκα, 50’ Αλγκαρανιάς, 74’ Χ. Σαγκρέδο - 29’ Ορτέγκα, 66’ Ραμάγιο, 90’+1 Ουρσίνο, 90’+4 αυτ. Μπενταμπέρι)

Μπλούμινγκ - Οριέντε Πετρολέρο 2-1 (29’ Γκόμες, 38’ Μενάτσο - 25’ Ρόχας)

Ολγουεϊς Ρέντι - Γκουαλμπέρτο - Βιγιαροέλ ανβλ.

Τομαγιάπο - Ρόγιαλ Παρί 0-2 (19’ Παντίγια, 79’ Φλόρες)

Ιντεπεντιέντε - Νασιονάλ 1-1 (52’ Καραμπάλ - 56’ Καλέχο)