Ολίμπια, Olimpia

Νοκ - άουτ η Ολίμπια

Παραγουάη

Εκτός διεκδίκησης του τίτλου στο Τορνέο Απερτούρα 2024 της Παραγουαής έμεινε η Ολίμπια.

Συγκεκριμένα, η Ολίμπια ηττήθηκε με 2-1 από την Σπορτίβο Τρινιντένσε για την 20η αγωνιστική και έμεινε στους 35 βαθμούς, ενώ αυξήθηκε στους 7 πόντους η απόστασή της από την 1η θέση της βαθμολογίας. Την ίδια στιγμή η Τρινιντένσε που είναι ουραγός στην κατάταξη με 18 πόντους πανηγύρισε το πρώτο της «διπλό» απέναντι στην Ολίμπια από το Τορνέο Απερτούρα 2007. Εκτοτε, είχε 5 ισοπαλίες και 4 ήττες σε συνολικά 9 αναμετρήσεις. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν και ανατροπή του σκορ που ολοκληρώθηκε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς με γκολ του 34χρονου επιθετικού Ζοέλ Ρομάν. Στην 1η θέση της βαθμολογίας διατηρήθηκε η Σέρο Πορτένιο που νίκησε με 3-1 την Τακουαρί, συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση και έφτασε τους 42 βαθμούς. Για την «Τσικλόν» βρήκαν δίχτυα ο 29χρονος διεθνής μέσος Ρόμπερτ Πιρίς Ντα Μότα, ο 23χρονος αμυντικός Ρονάλντο Ντε Χεσούς και ο 32χρονος φορ Φερνάντο Φερνάντες. Στους 34 πόντους, αλλά στη 2η θέση της κατάταξης επειδή έχασε από τη Σέρο Πορτένιο στο μεταξύ τους ματς βρίσκεται η Λιμπερτάδ που επικράτησε 1-0 της Σπορτίβο Αμελιάνο και πανηγύρισε την 3η νίκη της στις 4 πιο πρόσφατες υποχρεώσεις της στη διοργάνωση. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι πέτυχε ο 33χρονος αμυντικός Ντιέγκο Βιέρα. Εξάλλου, η Σπορτίβο Λουκένιο «λύγισε» την αντίσταση της Γκουαρανί με σκορ 1-0 και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 30χρονος φορ Μαρτσέλο Φερέιρα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Υπενθυμίζεται, ότι η Λουκένιο κέρδισε σε αγώνα νοκ - άουτ με σκορ 1-0 και απέκλεισε την Γκουαρανί στον 1ο γύρο του φετινού Κόπα Σουνταμερικάνα.

Συνοπτικά η 20η αγωνιστική

Τακουαρί - Σέρο Πορτένιο 1-3 (51’ Μπεντόγια - 45’+1 πεν. Πιρίς Ντα Μότα, 68’ Ντε Χεσούς, 80’ Φερνάντες)

Νασιονάλ - Σολ ντε Αμέρικα 3-0 (20’ Μέτσα, 63’ Ντουάρτε, 85’ Αρέβαλο)

Γκουαρανί - Λουκένιο 0-1 (72’ πεν. Φερέιρα)

Ολίμπια - Τρινιντένσε 1-2 (7’ Μπρουέρα - 58’ Ρουΐς Ντίας, 90’+3 Ρομάν)

Αμελιάνο - Λιμπερτάδ 0-1 (43’ Βιέρα)

Χενεράλ Καμπαγιέρο - 2 ντε Μάγιο 1-0 (58’ Σανγκίνα)