Ντ. Περέιρα, Deportivo Pereira

Με «Ρόκι» Μπαλμπόα η Ντ. Περέιρα

Κολομβία

Την πρώτη της νίκη στο Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2023 της Κολομβίας πανηγύρισε η Ντεπορτίβο Περέιρα.

Για την 6η αγωνιστική της διοργάνωσης η «αουριρόχο» αντιμετώπισε τη Χαγκουάρες ντε Κόρδοβα και πήρε τη νίκη με σκορ 3-0, φτάνοντας τους 5 βαθμούς στη βαθμολογία. Για την Ντεπορτίβο Περέιρα σκόραρε δύο φορές στο παιχνίδι ο 29χρονος Ουρουγουανός επιθετικός και πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού τη σεζόν 2013-14 Αντριάν Μπαλμπόα, που ξεκίνησε τη χρονιά με τη φανέλα της Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ. Στην κορυφή της κατάταξης με 13 πόντους ανέβηκε η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν, έπειτα από την 4η νίκη της στις 5 τελευταίες αγωνιστικές, το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Αλιάνσα Πετρολέρα. Για τη «Ρόχο Παϊσά» σκόραραν ο 25χρονος επιθετικός Εντβουϊν Σετρέ, ο οποίος «μετράει» 10 γκολ και 5 ασίστ σε 41 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις και ο 28χρονος διεθνής αμυντικός Λουΐς Ορεχουέλα. Στην 3η θέση της βαθμολογίας με 11 βαθμούς «σκαρφάλωσε» η Ατλέτικο Νασιονάλ που επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο Ουΐλα στο «Guillermo Plazas Alcid». Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση πέτυχε ο 23χρονος μέσος Νέλσον Ντεόσα. Επίσης, οι Μιγιονάριος επιβλήθηκαν με 2-1 της Ονσε Κάλντας και βρίσκονται στην 9η θέση της κατάταξης με 8 πόντους. Οι «Μίγιος» συμπλήρωσαν 3 συνεχόμενες εντός έδρας επιτυχίες με αντίπαλο την Ονσε Κάλντας. Εν τω μεταξύ, στη Σάντα Μάρτα η Ουνιόν Μαγκνταλένα υποδέχτηκε την Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε και απέκτησε προβάδισμα δύο τερμάτων στο 16ο λεπτό. Ωστόσο, οι «Καρντενάλες» αντέδρασαν και στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίο τον 38χρονο πρώην διεθνή φορ Ούγκο Ρονταγιέγκα που σκόραρε και έδωσε και ασίστ «τσίμπησαν» το βαθμό της ισοπαλίας (2-2). Η Μαγκνταλένα παρέμεινε έτσι χωρίς νίκη στη διοργάνωση, ενώ από την πλευρά της η Σάντα Φε έφτασε τους 8 βαθμούς και κατέχει την 8η θέση στη βαθμολογία.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Περέιρα -Χαγκουάρες 3-0 (32’ και 84’ Μπαλμπόα, 75’ Ανγκούλο)

Μαγκνταλένα - Σάντα Φε 2-2 (15’ Τόρες, 16’ Μάρκες - 47’ Γκονζάλες, 67’ Ρονταγιέγκα)

Λα Εκιδάδ - Τζούνιορ 0-0

Πάστο - Τσικό 1-1 (90’+6 Ροσάλες - 90’+1 Λινιάν)