Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο, Club Atlético River Plate (Uruguay)

Κορυφή με Αρέτσο η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο

Ουρουγουάη

Τρεις ομάδες «μοιράζονται» την 1η θέση στην κατάταξη του Τορνέο Απερτούρα 2021 της Ουρουγουάης.

Συγκεκριμένα, η Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο κέρδισε με 2-1 τη Σουντ Αμέρικα και με 13 βαθμούς ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Πρωταγωνιστής στη νίκη των «ερυθρόλευκων» αναδείχθηκε ο 18χρονος επιθετικός Ντούγκλας Ματίας Αρέτσο, που σημείωσε και τα δύο γκολ των νικητών, το δεύτερο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στους 13 πόντους βρίσκεται και η Νασιονάλ, που έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Μπόστον Ρίβερ, με τον 36χρονο πρώην διεθνή Αργεντινό επιθετικό Γκονζάλο Μπεργκέσιο να βρίσκει δίχτυα για τους φιλοξενούμενους (Νασιονάλ) και να φτάνει τα 7 γκολ σε 6 συμμετοχές στη διοργάνωση. Στους 13 βαθμούς έφτασε και η Πλάζα Κολονία, που επιβλήθηκε 2-1 της Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, με τον 33χρονο αμυντικό Μάριο Πάμπλο Ρίσο να πετυχαίνει το νικητήριο τέρμα στο 83ο λεπτό του αγώνα. Εξάλλου, η Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε κέρδισε με 2-0 τη Ρεντίστας, συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες επιτυχίες στο πρωτάθλημα και «μετράει» 12 πόντους στο βαθμολογικό πίνακα. Τους 10 βαθμούς έφτασε η Πενιαρόλ, που επέστρεψε στα τρίποντα, έπειτα από τρεις συνεχόμενες ισοπαλίες, επικρατώντας 4-0 της Ντεπορτίβο Μαλντονάντο. Για τους «καρμπονέρος» διακρίθηκε με την απόδοσή του ο 20χρονος επιθετικός Αγκουστίν Αλβαρες Μαρτίνες, που σκόραρε δύο φορές και έφτασε τα 4 τέρματα σε 6 συμμετοχές στο Τορνέο Απερτούρα 2021.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Πλάζα Κολονία - Λίβερπουλ 2-1 (4’ Α. Φερνάντες, 83’ Ρίσο - 47’ Σ. Φερνάντες)

Ρεντίστας - Σίτι Τόρκε 0-2 (43’ Ροντρίγκες, 90’+4 πεν. Αρισμέντι)

Φένιξ - Τσερίτο 1-3 (76’ Αλβες - 6’ και 60’ και 82’ Σιλβέρα)

Προγκρέσο - Σέρο Λάργκο 0-0

Μπόστον Ρίβερ - Νασιονάλ 1-1 (68’ Ροντρίγκες - 50’ Μπεργκέσιο)

Σουντ Αμέρικα - Ρίβερ Πλέιτ 1-2 (38’ Χιμένες - 75’ πεν. και 90’+5 Αρέτσο)

Ουόντερερς - Βίλα Εσπανιόλα 3-0 (2’ Κουαλιάτα, 90’ Αμπέρο, 90’+3 Λόπες)

Πενιαρόλ - Ντ. Μαλντονάντο 4-0 (1’ Γκαργκάνο, 42’ και 82’ Α.Α. Μαρτίνες, 72’ αυτ. Βαρέλα)