Μοντερέι, Monterrey

Κέρδος για Μοντερέι, Τίγκρες

Μεξικό

Την ευκαιρία να ανέβουν θέσεις στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2022 στο Μεξικό είχαν οι Μοντερέι και Τίγκρες, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Συγκεκριμένα, η Μοντερέι κέρδισε με 1-0 την Ατλέτικο Σαν Λουΐς και έφτασε τους 6 βαθμούς και την 4η θέση στην κατάταξη. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο 31ος ετών διεθνής επιθετικός Ροτζέλιο Φούνες Μόρι. Στους 6 πόντους, αλλά στην 5η θέση της βαθμολογίας ακολουθεί η Τίγκρες που «λύγισε» την αντίσταση της Τιχουάνα με τέρμα του 22χρονου μέσου Ραϊμούντο Φουλγκέντσιο. Τους τρεις βαθμούς της νίκης στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής πήραν και οι Πούμας, Ατλας και Αμέρικα. Η Πούμας επικράτησε 1-0 της Νεκάξα με τέρμα του 34χρονου διεθνούς αμυντικού Αντριάν Αλντρέτε και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη ως γηπεδούχος απέναντι στους «ερυθρόλευκους» από το 2019. Πιο συναρπαστική η επικράτηση της Ατλας με 3-2 εις βάρος της Κρουζ Αζούλ. Για τους γηπεδούχους (Ατλας) βρήκαν δίχτυα ο 21ος ετών επιθετικός Οτσίελ Ερέρα, ο 22χρονος μέσος Τζέρεμι Μάρκες και ο 25χρονος Κολομβιανός φορ Χούλιαν Κινιόνες. Για τους φιλοξενούμενους μείωσαν το σκορ ο 21ος ετών διεθνής φορ Σαντιάγκο Χιμένες και ο 28χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Κρίστισαν Ταμπό. Από την πλευρά της, η Αμέρικα επιβλήθηκε 1-0 της Τολούκα με τέρμα του 26χρονου διεθνούς Παραγουανού μέσου Ρίσαρντ Σάντσες στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Οι «αετοί» (Αμέρικα) έφτασαν τα 5 συνεχόμενα ματς χωρίς ήττα ως γηπεδούχοι απέναντι στην Τολούκα, έχοντας απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Αμέρικα - Τολούκα 1-0 (90’+3 Σάντσες)

Πουέμπλα - Λεόν 1-1 (21’ Φερνάντες - 79’ Ντι Γιόριο)

Χουαρές - Κερετάρο 1-1 (6’ Φερνάντες - 13’ Σίλβα)

Ατλας - Κρουζ Αζούλ 3-2 (10’ Ερέρα, 70’ Μάρκες, 82’ Κινιόνες - 21’ Χιμένες, 86’ Ταμπό)

Σάντος Λαγκούνα - Γουαδαλαχάρα 1-1 (70’ Αγκίρε - 47’ Γκονζάλες)

Πούμας - Νεκάξα 1-0 (18’ Αλντρέτε)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Μοντερέι 0-1 (83’ πεν. Φούνες Μόρι)

Τίγκρες - Τιχουάνα 1-0 (77’ Φουλγκένσιο)

Πατσούκα - Μαζατλάν 1-1 (90’+3 Ιμπάνιες - 46’ Μπενεντέτι)