Τζούνιορ, Junior

«Γύρισε» το ματς με 4 γκολ η Τζούνιορ!

Κολομβία

Εντυπωσιακή εξέλιξη είχε η αναμέτρηση της Τζούνιορ κόντρα στην Αμέρικα ντε Κάλι.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 7η αγωνιστική στο Τορνέο Φιναλιτσασιόν της Κολομβίας, με τους «Κόκκινους Διαβόλους» να αποκτούν προβάδισμα τριών τερμάτων (0-3) στο 42ο λεπτό! Η συνέχεια όμως, ανήκε στους «Καρχαρίες» που σημείωσαν 4 γκολ, το τελευταίο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης και πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο (4-3), το πρώτο τους στη διοργάνωση! Για την Τζούνιορ διακρίθηκε στο ματς ο 32χρονος διεθνής μέσος από τη Βενεζουέλα Λουΐς Γκονζάλες που πέτυχε δύο γκολ. Δύο φορές δίχτυα, αλλά για την Αμέρικα βρήκε και ο 30χρονος διεθνής μέσος Εντβιν Καρντόνα. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 14 βαθμούς ανέβηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ που νίκησε με 2-0 την Ντεπορτίβο Πάστο και συμπλήρωσε 3 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση. Για τη «βέρδε» σκόραραν ο 17χρονος φορ Οσκαρ Περέα και ο 24χρονος διεθνής επιθετικός από τη Βενεζουέλα και πρώην παίκτης της Ντιναμό Κιέβου Ερικ Ραμίρες. Στους 11 πόντους βρίσκονται η Αλιάνσα Πετρολέρα και η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε. Συγκεκριμένα, οι «Λος Πετρολέρος» επικράτησαν 1-0 της Λα Εκιδάδ με τέρμα του 28χρονου μέσου Σεμπαστιάν Ακόστα, ενώ οι «Καρντενάλες» επιβλήθηκαν με 2-0 της Ενβιγκάδο, έχοντας ως σκόρερ και των δύο τερμάτων τους, τον 21ος ετών μέσο Χέρσον Γκονζάλες. Επίσης, η Ουνιόν Μαγκνταλένα πανηγύρισε το πρώτο της τρίποντο στη διοργάνωση, έπειτα από το υπέρ της 1-0 εις βάρος της Χαγκουάρες ντε Κόρδοβα. Το μοναδικό τέρμα στην αναμέτρηση σημείωσε ο 22χρονος μέσος Χουάν Κολοράδο. Να σημειωθεί, ότι η Ουνιόν κέρδισε εκτός έδρας τη Χαγκουάρες για πρώτη φορά, αφού πριν είχε απολογισμό 3 ήττες σε ισάριθμα ματς.

Συνοπτικά η 7η αγωνιστική

Χαγκουάρες - Μαγκνταλένα 0-1 (56’ Κολοράδο)

Αλιάνσα Πετρολέρα - Λα Εκιδάδ 1-0 (53’ Ακόστα)

Σάντα Φε - Ενβιγκάδο 2-0 (28’ και 46’ Γκονζάλες)

Τζούνιορ - Αμέρικα 4-3 (45’+7 πεν. Μπάκα, 58’ πεν. και 90’+3 πεν. Γκονζάλες, 72’ Καϊσέδο - 5’ αυτ. Ολιβέρα, 31’ πεν. και 42’ Καρντόνα)

Τσικό - Ατλ. Ουΐλα 1-1 (31’ Γκόμες - 37’ Ντε Λα Ρόσα)

Ατλ. Νασιονάλ - Πάστο 2-0 (8’ Περέα, 53’ Ραμίρες)

Ντ. Κάλι - Μιγιονάριος 0-0

Ονσε Κάλντας - Ατλ. Μπουκαραμάνγκα 1-0 (61’ Μορένο)

Αγκιλας Ντοράδας - Μεντεγίν 1-1 (90’ Μπανγκέρο - 14’ Πλάτα)