Για 6η φορά σε τελικό η Παλμέιρας

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Την πρόκριση στον τελικό του Κόπα Λιμπερταδόρες 2021 εξασφάλισε η Παλμέιρας.

Η κάτοχος του τίτλου είχε παραχωρήσει 0-0 στην Ατλέτικο Μινέιρο, στο πρώτο μεταξύ τους ματς, αλλά στον επαναληπτικό απέσπασε 1-1 και προκρίθηκε με βάση τον κανόνα των εκτός έδρας γκολ. Συγκεκριμένα, η «γκάλο» (Ατλ. Μινέιρο) προηγήθηκε στο σκορ με τέρμα του 31ος ετών διεθνούς Χιλιανού επιθετικού Εντουάρντο Βάργκας στο 52ο λεπτό, αλλά η Παλμέιρας ισοφάρισε στο 68’ με τον 29χρονο διεθνή φορ Ντουντού. Οι Παουλίστας θα αγωνιστούν για 6η φορά σε τελικό Κόπα Λιμπερταδόρες, «ισοφαρίζοντας» την επίδοση ρεκόρ της Σάο Πάολο, όσον αφορά κλαμπ από τη Βραζιλία. Επίσης, η «βερντάο» έγινε η 4η ομάδα μετά το 2000 που θα διεκδικήσει το τρόπαιο για 2η συνεχόμενη φορά. Ο προπονητής της Παλμέιρας και πρώην του ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα θα γίνει ο πρώτος Ευρωπαίος προπονητής που θα βρεθεί σε δεύτερο τελικό Κόπα Λιμπερταδόρες. Η δεύτερη φιναλίστ θα είναι η Φλαμένγκο, που νίκησε εκτός έδρας την Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ με 2-0, έχοντας ως σκόρερ και των δύο τερμάτων, τον 30χρονο διεθνή φορ Μπρούνο Ενρίκε, από ισάριθμες ασίστ του 32χρονου διεθνούς μέσου Εβερτον Ριμπέιρο. Στο πρώτο ματς στο Ρίο ντε Τζανέιρο οι Καριόκας είχαν επικρατήσει με το ίδιο σκορ και τον ίδιο σκόρερ. Είναι αξιοσημείωτο, ότι η «Φλα» συμπλήρωσε 17 ματς αήττητη (12 νίκες και 5 ισοπαλίες) στο Κόπα Λιμπερταδόρες, «ισοφαρίζοντας» την επίδοση ρεκόρ της Σπόρτινγκ Κριστάλ από το Περού την περίοδο 1962-1969. Επίσης, ο προπονητής της Φλαμένγκο Ρενάτο Γκαούτσο θα βρεθεί για τρίτη φορά, με τρίτη διαφορετική ομάδα σε τελικό Κόπα Λιμπερταδόρες (Φλουμινένσε 2008, Γκρέμιο 2017 και Φλαμένγκο 2021), επίτευγμα που είχε καταφέρει μόνο ο Ρομπέρτο Σκαρόνε (Πενιαρόλ 1960 και 1961, Νασιονάλ Μοντεβιδέο 1967, Ουνιβερσιτάριο 1972)!