Κολομβία, Colombia

Για το 2ο τρόπαιο η Κολομβία

Πρωταθλήματα

Copa America

Σε τελικό Κόπα Αμέρικα για πρώτη φορά από το 2001, όταν κατέκτησε το τρόπαιο επιστρέφει η Κολομβία.

Στο δεύτερο ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα 2024 που έγινε στη Σαρλότ της Βόρειας Καρολάινα οι «Καφετέρος» νίκησαν με σκορ 1-0 την Ουρουγουάη. Το ματς ήταν σκληρό και επεισοδιακό, ενώ η Κολομβία ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 10 παίκτες, εξαιτίας αποβολής του 28χρονου αμυντικού της Κρίσταλ Πάλας Ντάνιελ Μουνιόθ με δέυτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Το μοναδικό γκολ στο παιχνίδι σημείωσε ο 29χρονος μέσος της Κρίσταλ Πάλας Τζέφερσον Λέρμα. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη της Κολομβίας απέναντι στην Ουρουγουάη για το Κόπα Αμέρικα από το 1999. Τότε, είχε επικρατήσει και πάλι με σκορ 1-0, έχοντας ως σκόρερ τον Βίκτορ Μπονίγια. Να σημειωθεί, ότι η Κολομβία είχε αγωνιστεί στους τελικούς του Κόπα Αμέρικα 1975, όταν έχασε το τρόπαιο από το Περού και στον τελικό του Κόπα Αμέρικα 2001, όταν κατέκτησε τον τίτλο απέναντι στο Μεξικό.