Γκρέμιο, Grêmio

El Pistolero, El Pistolero, El Pistolero

Βραζιλία

Μια ομάδα μόνος του είναι στη Βραζιλία φέτος ο Λουΐς Σουάρες!

Ο «El Pistolero» ήταν βασικός στην αναμέτρηση της Γκρέμιο με αντίπαλο την Μποταφόγκο για την 33η αγωνιστική στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2023. Οι Καριόκας (Μποταφόγκο) είχαν ηττηθεί πρόσφατα με 4-3 από την Παλμέιρας σε ένας ματς, όπου προηγήθηκαν με 3-0 στο 36ο λεπτό! Κόντρα στην «Ιμορτάλ Τρικολόρ» (Γκρέμιο) είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων (3-1) στο 46’ του αγώνα. Ωστόσο, σε 19 λεπτά (50’ - 69’) ο Λουΐς Σουάρες σημείωσε χατ - τρικ τερμάτων και εξασφάλισε τη νίκη με 4-3 στους φιλοξενούμενους! Η Μποταφόγκο συμπλήρωσε 5 αγωνιστικές χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά παραμένει 1η στη βαθμολογία με 59 βαθμούς, έχοντας ματς λιγότερο. Στη 2η θέση της κατάταξης, επίσης με 59 πόντους ακολουθεί η Γκρέμιο που «μετράει» 5 σερί τρίποντα στη διοργάνωση. Από την πλευρά του, ο Λουΐς Σουάρες έφτασε τα 23 γκολ, ενώ έχει και 16 ασίστ σε 48 εμφανίσεις σε όλες τις φετινές διοργανώσεις! Στην 3η θέση με 59 βαθμούς υποχώρησε η Παλμέιρας που ηττήθηκε με σκορ 3-0 από τη Φλαμένγκο που ανέβηκε στην 5η θέση με 56 πόντους, έχοντας και ματς λιγότερο. Τα γκολ για τη «Φλα» πέτυχαν ο 26χρονος διεθνής επιθετικός Πέδρο (2 γκολ), που έφτασε τα 29 τέρματα σε 53 ματς τη φετινή σεζόν και ο 29χρονος διεθνής Ουρουγουανός μέσος Χεορχιάν ντε Αρασκέτα (8 γκολ και 12 ασίστ σε 37 παρουσίες φέτος). Ενδιάμεσα, στην 4η θέση βρίσκεται η Μπραγκαντίνο που έμεινε στους 58 βαθμούς, έπειτα από την ήττα της με 1-0 από τη Σάο Πάολο, ωστόσο έχει και ματς λιγότερο. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 24χρονος φορ Ερισον. Εξάλλου, η Σάντος κέρδισε και πήρε βαθμολογική «ανάσα». Συγκεκριμένα, οι «Σαντίστας» επικράτησαν 1-0 της Γκοϊάς με γκολ του 34χρονου Αργεντινού επιθετικού Χούλιο Φουρκ και «σκαρφάλωσαν» στη 13η θέση με 41 πόντους, ενώ συμπλήρωσαν και 5 αγωνιστικές αήττητοι στο πρωτάθλημα με απολογισμό 3 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Συνοπτικά η 33η αγωνιστική

Ιντερνασιονάλ - Φλουμινένσε 0-0

Αμέρικα - Κοριτίμπα 0-3 (22’ Μπρούνο Γκόμες, 35’ Μορένο, 69’ Ρόμπσον)

Σάο Πάολο - Μπραγκαντίνο 1-0 (90’+3 πεν. Ερισον)

Ατλ. Παραναένσε - Φορταλέζα 1-1 (57’ Ουΐλιαν - 54’ Γκιγιέρμε)

Φλαμένγκο - Παλμέιρας 3-0 (18’ και 64’ Πέδρο, 29’ ντε Αρασκέτα)

Κορίνθιανς - Ατλ. Μινέιρο 1-1 (23’ Ρομέρο - 67’ Παουλίνιο)

Γκοϊάς - Σάντος 0-1 (87’ Φουρκ)

Μποταφόγκο - Γκρέμιο 3-4 (6’ Ντιέγκο Κόστα, 29’ Ζούνιορ Σάντος, 46’ Μάρλον Φρέιτας - 9’ Εβερτον Γκαλντίνο, 50’ και 53’ και 69’ Λουΐς Σουάρες)

Μπαΐα - Κουϊαμπά 0-3 (22’ πεν. Ντέιβερσον, 77’ Πίτα, 90’+8 Ρόναλντ)