Βενεζουέλα, Venezuela

Εκανε την έκπληξη η Βενεζουέλα

Πρωταθλήματα

Mundial

Ισοπαλία με σκορ 1-1 απέσπασε στην Κουϊαμπά από τη Βραζιλία η Βενεζουέλα για την 3η αγωνιστική στην προκριματική φάση της Νότιας Αμερικής για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026!

Η «σελεσάο Μπραζιλέιρα» προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του 25χρονου κεντρικού αμυντικού της Αρσεναλ Γκαμπριέλ, αλλά οι φιλοξενούμενοι «τσίμπησαν» το βαθμό με εξαιρετικό τέρμα που σημείωσε στο 85ο λεπτό ο 28χρονος εξτρεμ της Μασατλάν Εντουαρντ Μπέλο. Να σημειωθεί, ότι σε 10 συνολικά ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες για την προκριματική φάση Μουντιάλ και τη Βραζιλία γηπεδούχο, το ρεκόρ είναι 8 νίκες υπέρ της «βερδεόρο» και 2 ισοπαλίες (η πρώτη το 2009 με 0-0). Αντίθετα, το «3 στα 3» έκανε η Αργεντινή που νίκησε με 1-0 την Παραγουάη. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 35χρονος αμυντικός της Μπενφίκα Νικολάς Οταμέντι. Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πανηγύρισε η Χιλή που κέρδισε με 2-0 το Περού, έχοντας ως σκόρερ τον 29χρονο μεσοεπιθετικό της Αμέρικα Ντιέγκο Βαλντές και τον αριστερό μπακ της Φέγενορντ Μάρκος Λόπες που σημείωσε αυτογκόλ. Να σημειωθεί, ότι η Χιλή παραμένει αήττητη εντός έδρας με αντίπαλο το Περού (το μεταξύ τους ματς είναι ντέρμπι) στο πλαίσιο των προκριματικών Μουντιάλ, έχοντας ρεκόρ 9 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 11 παιχνίδια. Πολύτιμο τρίποντο πήρε και ο Ισημερινός που επικράτησε 2-1 της Βολιβίας στη Λα Πας, σημειώνοντας το δεύτερο τέρμα του στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 23χρονο φορ της Ουνιόν Σεντ Ζιλουά Κέβιν Ροντρίγκες. Ο Ισημερινός συμπλήρωσε 6 συνεχόμενες νίκες με αντίπαλο τη Βολιβία και παράλληλα, 8 ματς αήττητος (7 νίκες και 1 ισοπαλία). Εξάλλου, στην Μπαρανκίγια η Κολομβία προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ απέναντι στην Ουρουγουάη, αλλά η τελευταία «απάντησε» σε ισάριθμες περιπτώσεις και απέσπασε ισοπαλία με 2-2. Για τους γηπεδούχους διακρίθηκε με την εμφάνισή του, πετυχαίνοντας ένα γκολ και δίνοντας μια ασίστ ο 32χρονος μέσος της Σάο Πάολο και πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Χάμες Ροντρίγκες. Η «Λα Σελέστε» συμπλήρωσε 6 παιχνίδια αήττητη (3 νίκες και 3 ισοπαλίες) κόντρα στην Κολομβία σε προκριματικές φάσεις Μουντιάλ.

Συνοπτικά η 3η αγωνιστική

Βολιβία - Ισημερινός 1-2 (83’ Ραμάγιο - 45’ Πάες, 90’+6 Ροντρίγκες)

Κολομβία - Ουρουγουάη 2-2 (35’ Ροντρίγκες, 52’ Ουρίμπε - 47’ Ολιβέρα, 90’+1 πεν. Νούνιες)

Αργεντινή - Παραγουάη 1-0 (3’ Οταμέντι)

Χιλή - Περού 2-0 (74’ Βαλντές, 90’+1 αυτ. Λόπες)

Βραζιλία - Βενεζουέλα 1-1 (50’ Γκαμπριέλ Μαγκαλάες - 85’ Μπέλο)