Ατλέτικο Νασιονάλ, Atlético Nacional

Δύσκολη νίκη για την Ατλέτικο Νασιονάλ

Κολομβία

Διπλασίασε τις νίκες της στο Τορνέο Φιναλιτσασιόν 2024 της Κολομβίας η Ατλέτικο Νασιονάλ.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής η Ατλέτικο Νασιονάλ νίκησε με 2-1 την Αμέρικα ντε Κάλι, εξασφαλίζοντας το τρίποντο στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 31ος ετών μέσου Εντβιν Καρντόνα που έχει φορέσει και τη φανέλα της εθνικής Κολομβίας. Να σημειωθεί, ότι η Ατλέτικο Νασιονάλ συμπλήρωσε 5 συνεχόμενες εντός έδρας νίκες εις βάρος της Αμέρικα ντε Κάλι. Τους 6 βαθμούς στη βαθμολογία έφτασε και η Ιντεπεντιέντε Σάντα Φε που κέρδισε με 1-0 την Ενβιγκάδο, έχοντας ως σκόρερ τον 26χρονο Ουρουγουανό επιθετικό Αγκουστίν Ροντρίγκες, ο οποίος έφτασε τα 7 γκολ σε 21 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Το «2 στα 2» έκανε στη διοργάνωση και η Ονσε Κάλντας που επικράτησε 1-0 της Αγκιλας Ντοράδας. Μοναδικός σκόρερ στην αναμέτρηση ήταν ο 33χρονος φορ Μάικλ Μπάριος. Επίσης, η Ντεπόρτες Τολίμα «λύγισε» την αντίσταση της Ντεπορτίβο Πάστο με σκορ 2-0. Για τους γηπεδούχους βρήκε δίχτυα δύο φορές ο 26χρονος μέσος Γέισον Γκουσμάν, πρώτος σκόρερ της Τολίμα τη φετινή χρονιά με συνολικά 12 γκολ (έχει και 4 ασίστ) σε 19 παρουσίες. Το τρίποντο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής εξασφάλισαν και οι Μιγιονάριος, έπειτα από το υπέρ τους 1-0 εις βάρος της Ατλέτικο Μπουκαραμάνγκα. Σκόρερ στο παιχνίδι ήταν ο 34χρονος μέσος Ντανοβίς Μπανγκουέρο. Εκτός έδρας επιτυχία πανηγύρισε η Φορταλέσα που κέρδισε με 2-0 την Πατριότας Μποζακά στην Τούνια. Για τους φιλοξενούμενους σκόραραν ο 27χρονος επιθετικός Σαντιάγκο Κόρδοβα και ο 22χρονος φορ Ρότζερ Μουρίγιο. Εξάλλου, στην Μπαρανκίγια η Τζούνιορ επικράτησε 2-1 της Μποζακά Τσικό και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Για τους «Καρχαρίες» βρήκε δίχτυα και ο 37χρονος πρώην διεθνής επιθετικός Κάρλος Μπάκα, πρώτος σκόρερ της ομάδας φέτος με συνολικά 17 γκολ σε 31 συμμετοχές.