“Χισπάνος” κορυφής

Χιλή

Την 4η συνεχόμενη νίκη της στο Τορνέο Transición 2017 της Χιλής σημείωσε η Ουνιόν Εσπανιόλα!

Οι “χισπάνος” φιλοξενήθηκαν στην πόλη Ταλκαουάνο από την Ουατσιπάτο και έφυγαν τελικά με τους τρεις βαθμούς, πετυχαίνοντας το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης με τον 22χρονο μέσο Ίσραελ Πομπλέτε στο 11ο λεπτό. Έτσι, η Ουνιόν Εσπανιόλα έφτασε τους 13 βαθμούς σε 5 αγωνιστικές. Στη 2η θέση και στους -2π. ακολουθεί η Έβερτον ντε Βίνια ντελ Μαρ, που επιβλήθηκε 1-0 της Ντεπόρτες Τεμούκο στο "Bicentenario Germán Becker"" με γκολ του 29χρονου Αργεντίνου μέσου Χουάν Κουέβας.

Εξάλλου, στο παραδοσιακό ντέρμπι της Χιλής η Κόλο Κόλο συνέτριψε με 4-1 την Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε. Πρωταγωνιστής του “σούπερ - κλάσικο” αναδείχθηκε ο 37χρονος διεθνής επιθετικός Εστεμπάν Παρέδες, ο οποίος σημείωσε χατ - τρικ! Η “κατσίκε” έφτασε έτσι τους 8 πόντους στη βαθμολογία, έναν λιγότερο από όσους έχουν οι “αζούλες”, που γνώρισαν τη 2η ήττα τους στη διοργάνωση.

Εν τω μεταξύ, η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο ΤορνέοTransición 2017, επικρατώντας με 1-0 της νεοφώτιστης Κουρίκο Ουνίδο. Το γκολ που έδωσε το “τρίποντο” στους “κρουζάδος” πέτυχε στο 20ο λεπτό ο 21ος ετών μέσος Μπένζαμιν Κούσεβιτς.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Σ. Ουόντερερς - Ντ. Ικίκε 0-0

Παλεστίνο - Σαν Λουΐς 1-3 (37’ Γκουτιέρεζ - 18’ Καμπαγιέρο, 44’ Εσκομπάρ, 73’ Λάρα)

Ντ. Τεμούκο - Έβερτον 0-1 (52’ Κουέβας)

Ουν. Κατόλικα - Κουρίκο Ουνίδο 1-0 (20’ Κούσεβιτς)

Ουατσιπάτο - Ουνιόν Εσπανιόλα 0-1 (11’ Πομπλέτε)

Κόλο Κόλο - Ουν. ντε Τσίλε 4-1 (10’ και 50’ και 86’ Παρέδες, 16’ Βαλντές - 33’ Πινίλα)

Ουν. Κονσεπσιόν - Αουντάξ Ιταλιάνο 1-1 (15’ Μανρίκεζ - 23’ πεν. Καράσκο)

Ο΄Χίγκινς - Αντοφαγκάστα 0-2 (18’ Καρβάλιο, 68’ πεν. Τσιαμπικέτι)