περού, τορνέο ντε βεράνο, αλιάνσα λίμα, κλουμπ ουνιβερσιτάριο, μελγκάρ, σπόρτινγκ κριστάλ, ρεάλ γκαρσιλάσο,

6ποντες Σαν Μαρτίν, Καντολάο, Μελγκάρ

Περού

Τρεις ομάδες σημείωσαν και 2η νίκη σε ισάριθμες αγωνιστικές στο Τορνέο ντε Βεράνο 2018 του Περού.

Συγκεκριμένα, για τον 1ο όμιλο της διοργάνωσης η Ουνιβερσιδάδ Σαν Μαρτίν φιλοξενήθηκε από την Κομερσιάντες Ουνίδος στη Γουαδαλούπε και έφυγε με τη νίκη, επικρατώντας με 2-1. Για τον 2ο όμιλο η Ακαντέμια Καντολάο επιβλήθηκε 3-0 της Σπορ Ουανκάγιο, με τον 25χρονο Κολομβιανό επιθετικό Φαμπιάν Γκονζάλες να βρίσκει δίχτυα για 2η φορά στη διοργάνωση. Για το ίδιο γκρουπ η Μελγκάρ λύγισε την αντίσταση της Σπορ Μπόις με 2-1. Για τους “ποιητές” (Μ.) άνοιξε το σκορ με το 3ο του τέρμα στο Τορνέο ντε Βεράνο 2018 ο 34χρονος πρώην διεθνής φορ Ερνάν Ρεντσίφο, που αγωνίστηκε το διάστημα 2010-12 και στην κυπριακή Ομόνοια.

Εξάλλου, το πρώτο της τρίποντο στη διοργάνωση εξασφάλισε η Αλιάνσα Λίμα. Οι “αλιανσίστας” φιλοξενήθηκαν από την Αγιακούτσο στην πόλη Ουάντα και πήραν τη νίκη με 2-1. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των φιλοξενούμενων πέτυχε στο 67ο λεπτό ο 33χρονος πρώην διεθνής μέσος Λουΐς Αλμπέρτο Ραμίρες. Αντίθετα, η Κλουμπ Ουνιβερσιτάριο δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε αυτή την αγωνιστική, αφού γνώρισε την ήττα με 1-0 μέσα στο “Μονουμεντάλ” από την Ουνιβερσιδάδ Τέκνικα ντε Καξαμάρκα. Το γκολ που έδωσε το “διπλό” στους φιλοξενούμενους σημείωσε μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο 26χρονος μέσος Χόρχε Μπαζάν.

Συνοπτικά η 2η αγωνιστική

Ρεάλ Γκαρσιλάσο - Ντ. Μουνισιπάλ 5-1 (4’ Αλβαρες, 50’ και 74’ Μαγιορά, 55’ πεν. Ραμούα, 85’ Φράνκο - 90’+1 Γκουτιέρες)

Ακαντέμια Καντολάο - Σπορ Ουανκάγιο 3-0 (16’ Γκονσάλες, 67’ Σάλας, 85’ Ρεντσίφο)

Αγιακούτσο - Αλιάνσα Λίμα 1-2 (58’ Μόντες - 28’ Ποσίτο, 67’ Ραμίρες)

Κλουμπ Ουνιβερσιτάριο - Ουν. Καξαμάρκα 0-1 (2’ Μπατσάν)

Μελγκάρ - Σπορ Μπόις 2-1 (34’ Ρεντσίφο, 66’ Κουέστα - 88’ Τατζίμα)

Κομερσιάντες Ουνίδος - Ουν. Σαν Μαρτίν 1-2 (82’ πεν. Μπογκάντο - 32’ Γκιβίν, 48’ Λόμπα)

Σπόρτινγκ Κριστάλ - Σπορ Ροσάριο 4-1 (6’ και 38’ Ερέρα, 30’ Κόστα, 77’ Λομπατόν - 66’ Αποντσά)

Ουνιόν Κομέρσο - Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ 1-2 (40’ Ντίας - 13’ Μπενίτες, 68’ αυτ. Ρουΐθ)