Το 6ο Κύπελλο για την Ατλέτικο Νασιονάλ

Άλλες Ομάδες

Κολομβία

Κυπελλούχος Κολομβίας για το 2023 αναδείχθηκε η Ατλέτικο Νασιονάλ, επικρατώντας των Μιγιονάριος.

Στον πρώτο τελικό που έγινε στο «Ελ Καμπίν» της Μπογκοτά οι δύο ομάδες έμειναν στο 1-1. Η Ατλέτικο Νασιονάλ προηγήθηκε στο σκορ με γκολ του 35χρονου μέσου Ντορλάν Παμπόν, ο οποίος στο παρελθόν φόρεσε και τη φανέλα της εθνικής Κολομβίας, αλλά οι Μιγιονάριος ισοφάρισαν με τέρμα του 31ος ετών επιθετικού Λεονάρντο Κάστρο. Στον επαναληπτικό τελικό που έγινε στο «Ατανάσιο Χιράρδο» της Μεντεγίν οι δύο ομάδες έφεραν εκ νέου ισοπαλία με σκορ 1-1. Αυτή τη φορά άνοιξαν το σκορ οι Μιγιονάριος με τον Κάστρο, αλλά η Ατλέτικο Νασιονάλ ισοφάρισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 27χρονο αμυντικό Χουάν Αγκίρε και το τρόπαιο κρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, όπου οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 5-4. Για την Ατλέτικο Νασιονάλ πρόκειται για το 6ο Κύπελλο Κολομβίας, επίδοση ρεκόρ στη διοργάνωση. Οι προηγούμενοι τίτλοι της ήταν το 2012, 2013, 2016, 2018 και 2021.