Ξεκίνημα με νίκη για την Πούμας

Άλλες Ομάδες

Μεξικό

Σέντρα στη σεζόν 2023-24 στο Μεξικό.

Το Τορνέο Απερτούρα 2023 ξεκίνησε με την Πούμας να κερδίζει με σκορ 3-2 την Τιχουάνα σε ένα συναρπαστικό ματς. Συγκεκριμένα, οι φιλοξενούμενοι (Πούμας) προηγήθηκαν στο σκορ με γκολ του 27χρονου μέσου Ουλίσες Ρίβας στο 28ο λεπτό, ωστόσο οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς υπέρ τους, παίρνοντας προβάδισμα με 2-1 στο 48’, έπειτα από τέρμα του 30χρονου διεθνούς Παραγουανού επιθετικού Κάρλος Γκονζάλες. Στη συνέχεια, όμως οι «Ουνιβερσιτάριος» έκαναν ανατροπή στην... ανατροπή, εξασφαλίζοντας το τρίποντο στο 89ο λεπτό, μετά από γκολ του 32χρονου διεθνούς Αργεντινού μέσου Εντουάρντο Σάλβιο που διαμόρφωσε το τελικό 3-2 υπέρ της Πούμας. Τη νίκη στην πρεμιέρα της διοργάνωσης πήρε και η Ατλας που επικράτησε με 2-0 της Κρουζ Αζούλ, έχοντας ως σκόρερ τον 24χρονο διεθνή επιθετικό Εντουάρντο Αγκίρε και τον 30χρονο μέσο Αλντο Ρότσα. Το τρίποντο πήρε και η Κερετάρο που επιβλήθηκε με σκορ 2-0 της Σάντος Λαγκούνα. Τα γκολ στην αναμέτρηση σημείωσαν ο 32χρονος Αργεντινός μέσος Φεντερίκο Λέρτορα και ο 34χρονος Βραζιλιάνος φορ Καμίλο Σανβέτσο. Επίσης, τη νίκη στο ξεκίνημα της σεζόν πανηγύρισε και η Χουαρές που κέρδισε με σκορ 2-1 την Αμέρικα. Μάλιστα, οι «Μπράβος» έκαναν και ανατροπή στο σκορ πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο 86’ και στο 90’+5 της αναμέτρησης. Το πρώτο με τον 29χρονο Ισπανό επιθετικό Αϊτόρ Γκαρσία και το δεύτερο με τον 22χρονο μέσο Ανχελ Σαπάτα. «Διπλό» σημείωσε η Γουαδαλαχάρα που επικράτησε 2-1 της Λεόν. Το δεύτερο γκολ της Κίβας στο ματς πέτυχε ο 17χρονος μέσος Τζόναθαν Παντίγια. Εξάλλου, η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2022 Πατσούκα έφερε 1-1 με αντίπαλο τη Μασατλάν, ενώ η κάτοχος του Τορνέο Κλαοσούρα 2023 Τίγκρες παραχώρησε 1-1 στην Πουέμπλα.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Αμέρικα - Χουαρές 1-2 (15’ Σουάρες - 86’ Αϊτόρ Γκαρσία, 90’+5 Σαπάτα)

Τιχουάνα - Πούμας 2-3 (45’+1 Μαντριγκάλ, 48’ Γκονζάλες - 25’ Ρίβας, 70’ Ντινένο, 89’ Σάλβιο)

Μασατλάν - Πατσούκα 1-1 (62’ Μπέλο - 45’+3 Ντι Γιόριο)

Ατλ. Σαν Λουΐς - Μοντερέι 1-1 (49’ πεν. Σαλντίβαρ - 40’ Φούνες Μόρι)

Τίγκρες - Πουέμπλα 1-1 (90’+3 Ιμπάνιες - 47’ Ανγκούλο)

Ατλας - Κρους Ασούλ 2-0 (5’ Αγκίρε, 72’ Ρότσα)

Τολούκα - Νεκάξα 0-0

Σάντος Λαγκούνα - Κερετάρο 0-2 (80’ Λέρτορα, 90’+6 Καμίλο Σανβέτσο)

Λεόν - Γουαδαλαχάρα 1-2 (25’ Αλβαράδο - 21’ Μπρισένιο, 81’ Παντίγια)