Ατλ. Μινέιρο, Atlético Mineiro

Τρίποντο μετά από 4 αγωνιστικές η Ατλ. Μινέιρο

Κύριες Ομάδες

Βραζιλία

Στη 2η θέση της βαθμολογίας στο Μπραζιλεϊράο Α’ 2022 ανέβηκε η Ατλέτικο Μινέιρο.

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής η κάτοχος του τίτλου κέρδισε με 2-0 την Ατλέτικο Γκοϊανιένσε και έφτασε τους 12 βαθμούς και τη 2η θέση της κατάταξης. Για την Ατλέτικο Μινέιρο σκόραραν ο 27χρονος μέσος Μάρλον Φρέιτας, με αυτογκόλ και ο 35χρονος διεθνής μέσος Χουλκ. Στην κορυφή της βαθμολογίας με 13 πόντους παρέμεινε η Κορίνθιανς, που απέσπασε ισοπαλία με 2-2 από την Ιντερνασιονάλ, σε ένα ματς, όπου βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ. Επίσης, την 3η θέση στην κατάταξη με 11 βαθμούς κατέχει η Σάο Πάολο, που επικράτησε 2-1 της Κουϊάμπα, κάνοντας ανατροπή στο σκορ και με τον 28χρονο Αργεντινό επιθετικό της «τρικολόρ Παουλίστα» Τζόναθαν Καγιέρι να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι και να φτάνει συνολικά τα 6 γκολ σε ισάριθμες συμμετοχές στη διοργάνωση. Στην 4η θέση με 11 πόντους ακολουθεί η Μποταφόγκο μετά το υπέρ της 3-1 εις βάρος της Φορταλέτσα. Η «φογκάο» έχανε με 1-2 μέχρι το 88ο λεπτό, αλλά στη συνέχεια σημείωσε δύο γκολ, στο 89’ με τον 22χρονο μέσο Πάτρικ ντε Πάουλα και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 29χρονο αμυντικό Ντάνιελ Μπόργκες. Εξάλλου, στην 5η θέση της βαθμολογίας με 10 βαθμούς διατηρήθηκε η Σάντος, αν και ηττήθηκε με 1-0 από την Γκοϊάς στην Γκοϊανία, με τον 31ος ετών μέσο Ελβις να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι. Στους 10 πόντους, αλλά στην 6η θέση βρίσκεται η Κοριτίμπα, που επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 1-0 της Αμέρικα Μινέιρο με τέρμα του 24χρονου μέσου Αντρέι.

Συνοπτικά η 6η αγωνιστική

Παλμέιρας - Μπραγκαντίνο 2-0 (30’ Ντανίλο, 90’+9 πεν. Ραφαέλ Βέιγκα)

Σεαρά - Φλαμένγκο 2-2 (26’ Μεντόζα, 90’+1 Νίνο Παραΐμπα - 7’ + 38’ Ουΐλιαν Αριάο)

Ατλ. Μινέιρο - Ατλ. Γκοϊανιένσε 2-0 (14’ αυτ. Μάρλον Φρέιτας, 72’ Χουλκ)

Ιντερνασιονάλ - Κορίνθιανς 2-2 (25’ Αλαν Πάτρικ, 44’ Βάντερσον - 30’ Ραούλ Γκουστάβο, 64’ Τζο)

Φλουμινένσε - Ατλ. Παραναένσε 2-1 (8’ + 78’ Κάνο - 90’+1 Ματέους Φελίπε)

Σάο Πάολο - Κουϊάμπα 2-1 (66’ πεν. Καγιέρι, 82’ Νικάο - 33’ Ζένισον)

Μποταφόγκο - Φορταλέτσα 3-1 (42’ Ερισον, 89’ Πάτρικ ντε Πάουλα, 90’+4 Ντάνιελ Μπόργκες - 14” Μοϊσές)

Κοριτίμπα - Αμέρικα Μινέιρο 1-0 (45’+2 Αντρέι)

Αβαΐ -Ζουβεντούδε 1-2 (27’ Μπισόλι - 25’ Ρουΐς, 70’ Βίτορ Μέντες)

Γκοϊάς - Σάντος 1-0 (19’ πεν. Ελβις)