Μπόκα Τζούνιορς, Boca Juniors

Τρίποντο με Σάλβιο στο Σαντιάγκο ντελ Εστερο

Αργεντινή

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Μπόκα Τζούνιορς στο πλαίσιο του Κόπα ντε λα Λίγκα 2022 στην Αργεντινή.

Συγκεκριμένα, για τη 12η αγωνιστική οι «χενέιζες» φιλοξενήθηκαν από την Σεντράλ Κόρντομπα στο Σαντιάγκο ντελ Εστερο και κέρδισαν με 2-0, επιστρέφοντας στις νίκες έπειτα από 4 αγωνιστικές και φτάνοντας τους 21 βαθμούς και τη 2η θέση στην κατάταξη του Β’ ομίλου της διοργάνωσης. Τα δύο γκολ της Μπόκα Τζούνιορς στην αναμέτρηση σημείωσε ο 31ος ετών διεθνής μέσος Εντουάρντο Σάλβιο. Στην 1η θέση της βαθμολογίας με 25 πόντους βρίσκεται η Εστουδιάντες που εξασφάλισε και μαθηματικά τη συμμετοχή της στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος μετά το 2-2 με αντίπαλο την Κολόν, σε ένα ματς όπου απέφυγε την ήττα, ισοφαρίζοντας στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 21ος ετών μέσο Μπαουτίστα Κοτσιουμπίνσκι. Στο 0-0 απέναντι στην Αρσενάλ Σαραντί έμεινε η 3η Τίγκρε και έχει 20 βαθμούς στην κατάταξη, όσους και η 4η Αλντοσίβι που ηττήθηκε με 2-0 από την Ουρακάν, για την οποία σκόραρε δύο φορές ο 24χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Ματίας Κόκαρο που έφτασε συνολικά τα 6 γκολ σε 12 συμμετοχές στο Κόπα ντε λα Λίγκα 2022. Στον Α’ όμιλο η πρωτοπόρος Ράσινγκ Κλουμπ προκρίθηκε και μαθηματικά στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έπειτα από το 0-0 με αντίπαλο τη Νιούελς Ολντ Μπόις που την έφερε στους 28 βαθμούς. Στους 23 πόντους και στην 3η θέση βρίσκεται η «λέπρα» (Νιούελς), ενώ στους 23 βαθμούς, αλλά στη 2η θέση βρίσκεται η Ρίβερ Πλέιτ που παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Ατλέτικο Τουκουμάν. Την 4η θέση στη βαθμολογία με 21 πόντους κατέχει η Αρχεντίνος Τζούνιορς που έμεινε στο 0-0 κόντρα στη Σαρμιέντο που ακολουθεί στην 5η θέση, επίσης με 21 βαθμούς. Υπενθυμίζεται, ότι οι 4 πρώτες ομάδες από τους δύο ομίλους προκρίνονται στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος.

Συνοπτικά η 12η αγωνιστική

Κολόν - Εστουδιάντες 2-2 (4’ Μπερνάρντι, 41’ Ροντρίγκες - 23’ Μορέλ, 90’+8 Κοτσιουμπίνσκι)

Χιμνάσια - Ουνιόν 1-0 (48’ Σόσα)

Σαν Λορέντσο - Πατρονάτο 1-2 (71’ αυτ. Οχέντα - 17’ Ροντρίγκες, 67’ Γκουντίνιο)

Σεντράλ - Ιντεπεντιέντε 3-0 (2’ Ρούμπεν, 71’ Βελάσκες, 73’ Μοντόγια)

Σεντράλ Κόρδομπα - Μπόκα Τζούνιορς 1-2 (45’+1 πεν. Λόπες - 3’ + 83’ Σάλβιο)

Μπάνφιλντ - Ταγιέρες 3-1 (45’+1 Τσβίτανιτς, 47’ Λόγιο, 74’ Ούρτσι - 82’ Σάντος)

Μπαράκας - Βέλες 1-1 (42’ Μόουτσε - 77’ πεν. Λάρσον)

Ράσινγκ Κλουμπ - Νιούελς 0-0

Ρίβερ Πλέιτ - Ατλ. Τουκουμάν 1-1 (45’+2 πεν. Φερνάντες - 58’ Ρουΐς)

Ντεφένσα - Πλατένσε 1-1 (89’ Μερεντιέλ - 79’ Καντέρος)

Γκοντόι Κρουζ - Λανούς 1-1 (28’ Ροντρίγκες - 13’ αυτ. Ορτίθ)