Θρίαμβος της Νασιονάλ Ποτόσι

Άλλες Ομάδες

Βολιβία

Με σκορ 6-3 κέρδισε τη Δε Στρόνγκεστ η Νασιονάλ Ποτόσι!

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για τη 17η αγωνιστική στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2023 της Βολιβίας και με τους 3 βαθμούς της νίκης η «Λα Μπάντα Ρόχα» μείωσε στον έναν πόντο (33π. - 32π.) την απόστασή της από την πρωτοπόρο στη βαθμολογία «Τίγκρε» (Δε Στρόνγκεστ). Για τη Νασιονάλ Ποτόσι σκόραρε δύο φορές ο 34χρονος Αργεντινός επιθετικός Μαρτίν Προστ που έφτασε συνολικά τα 11 γκολ σε 15 συμμετοχές στη διοργάνωση. Για τους γηπεδούχους βρήκε δίχτυα και ο 36χρονος Κολομβιανός φορ Τόμι Τομπάρ που έφτασε συνολικά τα 10 γκολ σε 14 συμμετοχές στη διοργάνωση. Στην 3η θέση της κατάταξης με 29 πόντους ανέβηκε η Ολγουεϊς Ρέντι που επανήλθε στις επιτυχίες, επικρατώντας 2-0 της Μπλούμινγκ. Τα γκολ στο παιχνίδι σημείωσαν ο 22χρονος μέσος Εκτορ Κουελάρ και ο 31ος ετών Παραγουανός αμυντικός Νταβίντ Ρόμπλες. Στην 4η θέση της βαθμολογίας με 27 βαθμούς ακολουθεί η Μπολίβαρ που επιβλήθηκε με σκορ 3-0 της Ρεάλ Σάντα Κρουζ. Σκόρερ στο ματς για την «Ακαντέμια» ήταν ο 22χρονος διεθνής μέσος Γκαμπριέλ Βιγιαμίλ, ο 30χρονος Αργεντινός αμυντικός Νικολάς Φερέιρα και ο 27χρονος διεθνής επιθετικός Καρμέλο Αλγκαρανιάς. Την 5η θέση στην κατάταξη με 26 πόντους κατέχει η Αουρόρα που κέρδισε με 3-2 τη Βάκα Ντίες. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ, αλλά οι γηπεδούχοι «γύρισαν» το ματς σε 2-1 στο 39ο λεπτό. Ωστόσο, η Αουρόρα «απάντησε» με τον ίδιο τρόπο, ολοκληρώνοντας την ανατροπή σε 3-2 με τέρμα του Χαΐς Ρεϊνόσο στο 81ο λεπτό. Ο 38χρονος Κολομβιανός επιθετικός έφτασε τα 8 γκολ σε 16 συμμετοχές στη διοργάνωση.

Συνοπτικά η 17η αγωνιστική

Βάκα Ντίες - Αουρόρα 2-3 (29’ Φινίνιο, 39’ πεν. Κουάδρος - 7’ Σαράτσο, 67’ Μπλάνκο, 81’ Ρεϊνόσο)

Παλμαφλόρ - Τομαγιάπο 0-0

Νασιονάλ - Δε Στρόνγκεστ 6-3 (11’ και 29’ Προστ, 20’ Νούνιες, 43’ Ογιος, 61’ Γκουέρα, 78’ Τομπάρ - 67’ και 84’ πεν. Τριβέριο, 90’+1 Πεντράτσα)

Βίντο - Ρόγιαλ Παρί 1-2 (90’+5 Αμπρέγκο - 2’ Καπούρο, 56’ Σαλβατιέρα)

Ολγουεϊς Ρέντι - Μπλούμινγκ 2-0 (74’ Κουελάρ, 85’ Ρόμπλες)

Μπολίβαρ - Σάντα Κρουζ 3-0 (32’ Βιγιαμίλ, 42’ Φερέιρα, 89’ Αλγκαρανιάς)

Χ. Βίλστερμαν - Οριέντε Πετρολέρο 3-2 (28’ Βελάσκες, 56’ Ματσάντο, 60’ Καστεγιόν - 44’ Κορέα, 90’+2 Βάργκας)

Ιντεπεντιέντε - Γκουαμπιρά 1-0 (34’ Βάλντα)