Τίγκρες, Tigres

Τέλος στο αρνητικό σερί της Τίγκρες

Μεξικό

Επιστροφή στις επιτυχίες για την Τίγκρες στο Τορνέο Απερτούρα 2021 του Μεξικό.

Οι «αουριαζούλες» είχαν συμπληρώσει 3 αγωνιστικές χωρίς νίκη στη διοργάνωση, αλλά στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής κέρδισαν 3-0 την Κερετάρο και έφτασαν τους 8 βαθμούς και την 6η θέση. Ο 27χρονος Ουρουγουανός φορ Νίκολας Λόπες, που αγωνίστηκε και στην Ιταλία με τις Ρόμα, Ουντινέζε και Βερόνα, σημείωσε δύο γκολ, ενώ το τρίτο πέτυχε ο 28χρονος διεθνής Γάλλος μέσος Φλοριάν Τοβίν, που αποχώρησε το φετινό καλοκαίρι από τη Μαρσέιγ και αποκτήθηκε ως ελεύθερος. Εξάλλου, με νίκες προχώρησαν οι δύο πρώτες ομάδες στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2021. Συγκεκριμένα, η Αμέρικα συμπλήρωσε 4 συνεχόμενες νίκες, έπειτα από το υπέρ της 2-1 εις βάρος της Χουαρές, όπου έκανε και ανατροπή στο σκορ και είναι 1η στην κατάταξη με 13 πόντους. Να σημειωθεί, ότι οι «αετοί» παραμένουν αήττητη ως φιλοξενούμενοι της Χουαρές, έχοντας απολογισμό 2 νίκες και 2 ισοπαλίες σε συνολικά 4 ματς. Στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς ακολουθεί η Λεόν, που κέρδισε για 4η σερί αγωνιστική, επικρατώντας αυτή τη φορά με 3-0 της Γουαδαλαχάρα. Για τους «πράσινους» αυτό ήταν το πρώτο «διπλό» απέναντι στην Κίβας, από το Τορνέο Κλαοσούρα 2018. Από εκεί και πέρα, η Νεκάξα έφτασε τους 6 πόντους στην κατάταξη, νικώντας για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 3-0 την Πούμας. Για τους «ερυθρόλευκους» ο 26χρονος Ουρουγουανός επιθετικός Ροντρίγκο Αγκίρε βρήκε δίχτυα και έδωσε και ασίστ. Σε αντίθεση με τις παραπάνω ομάδες η κάτοχος του τίτλου Κρουζ Αζούλ παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στη Μοντερέι και με 8 βαθμούς κατέχει την 5η θέση. Η «μάκινα σελέστε» (Αζούλ) προηγήθηκε με εκτέλεση πέναλτι του 28χρονου διεθνούς Ουρουγουανού επιθετικού Τζόναθαν Ροντρίγκες, αλλά οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν την ήττα, ισοφαρίζοντας στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης με τον 21ος ετών φορ Χοσέ Αλβαράδο.

Συνοπτικά η 5η αγωνιστική

Τολούκα - Μαζατλάν 2-2 (9’ Ιαν Γκονζάλες, 38’ πεν. Σαμπουέζα - 32’ Σανβέτσο, 44’ Σάντσες)

Τίγκρες - Κερετάρο 3-0 (22’ και 49’ Λόπες, 74’ Τοβίν)

Νεκάξα - Πούμας 3-0 (35’ Εσκομπόζα, 72’ πεν. Ζεντέχας, 90’+3 Αγκίρε)

Τιχουάνα - Πουέμπλα 1-1 (4’ Ροντρίγκες - 71’ Μαρτίνες)

Κρουζ Αζούλ - Μοντερέι 1-1 (67’ πεν. Ροντρίγκες - 90’+1 Αλβαράδο)

Σάντος Λαγκούνα - Ατλας 1-1 (69’ Τόρες - 25’ Κινιόνες)

Γουαδαλαχάρα - Λεόν 0-3 (35’ Τεσίγιο, 76’ Ερνάντες, 90’+8 Κολομπάτο)

Χουαρές - Αμέρικα 1-2 (31’ Γκαλβάν - 32’ Μαρτίνες, 52’ Φιντάλγκο)