Ουν. Κατόλικα, Universidad Católica

Το «Supercopa de Chile» στην Κατόλικα

Χιλή

Το 3ο Σούπερ Καπ Χιλής στην ιστορία της κατέκτησε η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα.

Η πρωταθλήτρια του 2019 αναμετρήθηκε στον τελικό της διοργάνωσης με την κάτοχο του Κυπέλλου Χιλής για την ίδια χρονιά Κόλο Κόλο και επικράτησε με σκορ 4-2. Το ματς ήταν προγραμματισμένο να γίνει πέρσι, αλλά εξαιτίας της πανδημίας μετατέθηκε για φέτος. Είναι αξιοσημείωτο, ότι οι «άλμπος» (Κόλο Κόλο) προηγήθηκαν με δύο γκολ διαφορά στο 52ο λεπτό, έχοντας για σκόρερς τον 21ος ετών διεθνή επιθετικό Ιβαν Μοράλες και τον 29χρονο Αργεντινό φορ Λεονάρντο Τζιλ, ωστόσο στη συνέχεια δέχτηκαν τέσσερα τέρματα από τους «κρουζάδος»! Συγκεκριμένα, το σκορ μείωσε στο 63ο λεπτό ο 33χρονος Αργεντινός επιθετικός Φερνάντο Τζαμπέντρι, ενώ ισοφάρισε σε 2-2 στο 67’ ο 19χρονος φορ Γκονζάλο Τάπια. Την ανατροπή για την «Κάτο» έκανε στο 74’ ο 21ος ετών μέσος Μαρσελίνο Νούνιες, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 90ο λεπτό ο Τάπια με το δεύτερο τέρμα του στο παιχνίδι. Η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα έφτασε τα τρία τρόπαια στο θεσμό, έχοντας κερδίσει και το 2019 και το 2016, αντίθετα η Κόλο Κόλο έμεινε στους δύο τίτλους, το 2017 και το 2018.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΥΝ. ΚΑΤΟΛΙΚΑ: Ντιτούρο - Παρότ (55’ Νούνιες), Χουέρτα, Αμπουέρο, Φουενζαλίδα (55’ Βαλένθια) - Αουέντ, Σααβέντρα, Λέιβα (90’+6 Σαλομόν) - Λεθκάνο (55’ Ρεμπολέδο), Τζαμπέντρι, Τάπια (90’+2Φουέντες)

ΚΟΛΟ ΚΟΛΟ: Κορτές - Ρόχας, Κάμπος, Φαλκόν, Σουάτσο - Φουέντες, Αλαρκόν (46’Τζιλ) - Μπολάδος (46’ Ροντρίγκες), Κόστα (72’ Γιάρα), Σολάρι (78’ Παράγκες) - Μοράλες (78’ Γκαέτε)

Συνοπτικά ο τελικός:

Ουν. Κατόλικα - Κόλο Κόλο 4-2 (63’ Τζαμπέντρι, 67’ και 90’ Τάπια, 74’ Νούνιες - 45’+2 Μοράλες, 52’ Τζιλ)