Στους ομίλους η Λα Γκουάιρα

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Σπουδαία ανατροπή και πρόκριση στη φάση των ομίλων του Κόπα Σουνταμερικάνα 2022 για την Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα.

Υπενθυμίζεται, ότι στον προκριματικό γύρο τίθενται αντιμέτωπες ομάδες από την ίδια χώρα. Στο «σετ» της Βενεζουέλα η Λα Γκουάιρα, που είχε χάσει με 2-0 στο πρώτο ματς, επικράτησε 3-0 στη ρεβάνς απέναντι στην Ερμάνος Κολμενιάρες και εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους της διοργάνωσης. Στη νίκη της Λα Γκουάιρα ξεχώρισε με ένα γκολ και μια ασίστ ο 26χρονος διεθνής αμυντικός Γιόχαν Κουμανιά. Στο δεύτερο ζευγάρι η Μετροπολιτάνος έκανε «νταμπλ» νικών με αντίπαλο την Εστουδιάντες ντε Μέριντα, επικρατώντας αυτή τη φορά με 4-0. Κορυφαίος για τους νικητές τους ματς με ένα γκολ και μια ασίστ αναδείχθηκε ο 23χρονος μέσος Ρόμπινσον Φλόρες. Στο «σετ» της Βολιβίας η Γκουαμπιρά «τρόμαξε» τη Χόρχε Βίλστερμαν, νικώντας με 3-0 στον επαναληπτικό, αλλά αποκλείστηκε αφού είχε ηττηθεί με 4-0 στο πρώτο ματς. Δύο γκολ για τους «ντιάμπλος ντελ Νόρτε» (Γκουαμπιρά) σκόραρε ο 28χρονος μέσος από τον Ισημερινό Κέβιν Μίνα. Στο άλλο ζευγάρι η Οριέντε Πετρολέρο επικράτησε και εντός έδρας της Ρόγαλ Παρί, αυτή τη φορά με 3-0, με τον 27χρονο Αργεντινό επιθετικό Φακούντο Σουάρες να βρίσκει δίχτυα δύο φορές. Στο «σετ» της Χιλής η Ντεπορτίβο Αντοφαγκάστα απέκλεισε την Ουνιόν Εσπανιόλα στη διαδικασία των πέναλτι (4-1), ενώ η Ουνιόν Λα Καλέρα επικράτησε 2-1 της Νιουμπλένσε και πέρασε, μετά το 0-0 στο πρώτο ματς. Στο «σετ» της Κολομβίας η Ιντεπεντιέντε Μεντεγίν έβγαλε νοκ - άουτ την Αμέρικα ντε Κάλι στη διαδικασία των πέναλτι (3-1). Στο δεύτερο ζευγάρι η Τζούνιορ επιβλήθηκε 3-1 της Λα Εκιδάδ και συνεχίζει στη διοργάνωση. Για τους «καρχαρίες» (Τζούνιορ) δύο ασίστ έδωσε στο ματς ο 31ος ετών διεθνής μέσος Φρέντι Ινεστρόζα. Στο «σετ» του Ισημερινού η 9 ντε Οκτούμπρε κέρδισε 2-0 εντός έδρας την Ντελφίν, με γκολ του 20χρονου μέσου από τον Παναμά Ρικάρντο Φίλιπς και του 30χρονου μέσου Ντάνι Λούνα και προκρίθηκε στην επόμενη φάση. Το ίδιο ισχύει και για τη Λίγκα ντε Κίτο, που απέκλεισε τη Μουσούκ Ρούνα στο άλλο ζευγάρι, έπειτα από το 1-1 στη ρεβάνς, έχοντας επικρατήσει με 2-0 στο πρώτο ματς. Στο «σετ» της Παραγουάης η Γκουαϊρένια παραχώρησε 0-0 στη Νασιονάλ Ασουνθιόν, αλλά συνεχίζει επειδή είχε νικήσει με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι. Στους ομίλους θα βρεθεί και η Χενεράλ Καμπαγιέρο, που κέρδισε για δεύτερη φορά τη Σολ ντε Αμέρικα, με σκορ 2-1 στο «Ντεφενσόρες ντελ Τσάκο». Στο «σετ» του Περού η Αζακούτσο έχασε με 3-2 από την Σπόρτ Μπόις, αλλά προκρίθηκε με το υπέρ της 2-0 στο πρώτο ματς. Δύο γκολ και μια ασίστ για τους γηπεδούχους (Σπορτ Μπόις) είχε στο ματς ο 33χρονος Αργεντινός φορ Αλέξις Μπλάνκο. Στο δεύτερο ζευγάρι η Μελγκάρ «λύγισε» την αντίσταση της Σιενσιάνο με τέρμα του 33χρονου Αργεντινού φορ Μπερνάντο Κουέστα και πήρε το «εισιτήριο» για τους ομίλους. Στο «σετ» της Ουρουγουάης η Μοντεβιδέο Ουόντερερς διπλασίασε τις επιτυχίες της απέναντι στη Σέρο Λάργκο, έπειτα και από το 1-0 στη ρεβάνς με τέρμα του 27χρονου μέσου Λεονάρντο Παΐς. Δύο νίκες πέτυχε και η Ρίβερ Πλέιτ εις βάρος της Λίβερπουλ, με τον επαναληπτικό να ολοκληρώνεται με σκορ 2-0, με ισάριθμα γκολ του 25χρονου μέσου Νίκολας Σόσα.

Συνοπτικά ο προκριματικός γύρος

Ρόγιαλ Παρί - Οριέντε Πετρολέρο 2-3 (28’ Τζουστινιάνο, 85’ Αλβαρες - 18’ Κάιρε, 71’ Σουάρες, 83’ Ρόχας)
Οριέντε Πετρολέρο - Ρόγιαλ Παρί 3-0 (65’ και 84’ Σουάρες, 90’+5 Ζασπέ)

Νιουμπλένσε - Λα Καλέρα 0-0
Λα Καλέρα - Νιουμπλένσε 2-1 (44’ Σάες, 64’ Ραμίρες - 90’+4 πεν. Βάργκας)

Σιενσιάνο - Μελγκάρ 1-1 (48’ Εστράδα - 24’ πεν. Κουέστα)
Μελγκάρ - Σιενσιάνο 1-0 (19’ Κουέστα)

Μέριδα - Μετροπολιτάνος 0-2 (30’ Αραούχο, 71’ Ανέσε)
Μετροπολιτάνος - Μέριδα 4-0 (34’ Φλόρες, 88’ Ορτίς, 90’ αυτ. Γκουαραμάτο, 90’+2 Κόβα)

Μεντεγίν - Αμέρικα ντε Κάλι 2-1 (45’+2 Ερνάντες, 57’ Κανταβίντ - 48’ Ράμος)
Αμέρικα ντε Κάλι - Μεντεγίν 2-1 και 1-3 πεν. (9’ Σιέρα, 63’ Ράμος - 24’ Πονς)

Μουσούκ Ρούνα - Λίγκα ντε Κίτο 0-2 (62’ Ρομέρο, 87’ Αλβαράδο)
Λίγκα ντε Κίτο - Μουσούκ Ρούνα 1-1 (27’ Αλβαράδο - 64’ Αλόνσο)

Σολ ντε Αμέρικα - Χενεράλ Καμπαγιέρο 0-3 (43’ Μαραμπέλ, 58’ Γκονζάλες, 90’ Ροντριγκες)
Χενεράλ Καμπαγιέρο - Σολ ντε Αμέρικα 2-1 (6’ Χάιντσε, 57’ Αλφόνσο - 9’ πεν. Βιέρα)

Αζακούτσο - Σπορτ Μπόις 2-0 (35’ Σαλαζάρ, 58’ Ρογιόν)
Σπορτ Μπόις - Αζακούτσο 3-2 (23’ πεν. + 42’ Μπλάνκο, 73’ Ραμίρες - 51’ Τεκέρα, 63’ πεν. Κίνα)

Λίβερπουλ - Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο 0-1 (18’ πεν. Μπόρμπας)
Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο - Λίβερπουλ 2-0 (64’ + 85’ Σόσα)

Χ. Βίλστερμαν - Γκουαμπιρά 4-0 (24’ Σανγκινέτι, 38’ Τσάβες, 54’ πεν. Σερτζίνιο, 90’+1 Βάργκας)
Γκουαμπιρά - Χ. Βίλστερμαν 3-0 (20’ + 50’ Μίνα, 90’+3 Φιγκερόα)

Ουνιόν Εσπανιόλα - Αντοφαγκάστα 1-2 (13’ Γκαράτε - 6’ Ουρτάδο, 9’ Ρόμπλες)
Αντοφαγκάστα - Ουνιόν Εσπανιόλα 0-1 και 4-1 πεν. (49’ Πινέιρο)

Λα Εκιδάδ - Τζούνιορ 0-0
Τζουνιορ - Λα Εκιδάδ 3-1 (5’ Μπόρχα, 36’ Γκονζάλες, 80’ πεν. Καμπρέρα - 18’ Τσαβέρα)

Ντελφίν - 9 ντε Οκτούμπρε 1-1 (72’ πεν. Τσικαΐζα - 21’ Μπετσέρα)
9 ντε Οκτούμπρε - Ντελφίν 2-0 (35’ Φίλιπς, 40’ Λούνα)

Νασιονάλ Ασουνθιόν - Γκουαϊρένια 0-1 (53’ Μαρίν)
Γκουαϊρένια - Νασιονάλ Ασουνθιόν 0-0

Μοντεβιδέο Ουόντερερς - Σέρο Λάργκο 2-1 (74’ Ριβέρο, 79’ Ριόλφο - 51’ Οριέτο)
Σέρο Λάργκο - Μοντεβιδέο Ουόντερερς 0-1 (63’ Παΐς)

Κολμενιάρες - Λα Γκουάιρα 2-0 (44’ Μαγκαγιάν, 55’ Γκονζάλες)
Λα Γκουάιρα - Κολμενιάρες 3-0 (5’ Ουνρεΐν, 32’ Ράμος, 56’ Κουμανιά)