Αούκας, Aucas
Νέα

Στοπ της Αούκας σε Μπαρτσελόνα

Δυσκολεύεται τα τελευταία χρόνια με αντίπαλο την Αούκας η Μπαρτσελόνα Σπόρτινγκ Κλουμπ.

Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν για την 9η αγωνιστική στη Σεγκούντα Ετάπα της Serie A 2023 στον Ισημερινό, με την Αούκας να κερδίζει με σκορ 3-2 και να παραμένει σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024. Από την πλευρά της, η Μπαρτσελόνα έμεινε στους 16 βαθμούς, αλλά διατηρήθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας στη Σεγκούντα Ετάπα. Είναι αξιοσημείωτο, ότι στις 7 πιο πρόσφατες αναμετρήσεις των δύο ομάδων, η Αούκας πανηγύρισε 5 νίκες, έναντι 1 της Μπαρτσελόνα, ενώ ένα ματς έληξε με ισοπαλία. Για τους γηπεδούχους διακρίθηκε στο ματς σημειώνοντας δύο γκολ ο 28χρονος Κολομβιανός επιθετικός και πρώην παίκτης της Λαμίας Χέισον Μεντίνα. Μια θέση στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024 διεκδικεί και η Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα που νίκησε με 3-2 την Ντεπορτίβο Κουένκα, εξασφαλίζοντας το τρίποντο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 26χρονου φορ Ισμαέλ Ντίας που είναι διεθνής με την εθνική ομάδα του Παναμά. Στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2024 στοχεύει και η Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο που επιβλήθηκε με 2-1 της Ορένσε, έχοντας ως σκόρερ τον 31ος ετών Κολομβιανό επιθετικό Ζαν Μπλάνκο που έφτασε τα 13 γκολ σε 17 συμμετοχές στο πρωτάθλημα (Πριμέρα και Σεγκούντα Ετάπα 2023) και τον 33χρονο μέσο Ουΐλιαν Σεβάγιος. Εξάλλου, η Εμελέκ «λύγισε» με σκορ 3-0 την αντίσταση της Κουμπαγιά και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού. Για την «Ελ Μπαλέτ Αζούλ» βρήκε δίχτυα δύο φορές ο 35χρονος πρώην διεθνής φορ Χάιμε Αγιόβι.

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ντ. Κουένκα - Ουν. Κατόλικα 2-3 (39’ Αρόγιο, 84’ Λόπες - 18’ Ροντρίγκες, 21’ Κλαβίχο, 90’+9 πεν. Ντίας)

Τέκνικο Ουνιβερσιτάριο - Ορένσε 2-1 (31’ πεν. Μπλάνκο, 36’ Σεβάγιος - 90’+7 Ασίς)

Εμελέκ - Κουμπαγιά 3-0 (32’ και 71’ πεν. Αγιόβι, 90’+8 Λεγκιζαμόν)

Αούκας - Μπαρτσελόνα 3-2 (45’+4 και 67’ Μεντίνα, 72’ Καστίγιο - 12’ και 32’ Κορτές)

Ελ Νασιονάλ - Μουσούκ Ρούνα 2-0 (50’ Ασπρίγια, 86’ πεν. Ορντόνιες)

Ιντεπεντιέντε - Γκουαλασέο 2-0 (9’ Πάες, 37’ πεν. Τσάβες)

Ντελφίν - Λίγκα ντε Κίτο 0-0

Λιμπερτάδ - Γκουαγιακίλ Σίτι 1-0 (86’ Καραμπαλί)