Τόρκε, Montevideo City Torque

Στο 90’+6 τη νίκη η Τόρκε

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Πολύτιμη εκτός έδρας νίκη για το Τορνέο Κλαοσούρα 2020 της Ουρουγουάης πανηγύρισε η Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε.

Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής η Τόρκε φιλοξενήθηκε από τη Ρεντίστας και επικράτησε με 2-1. Το νικητήριο γκολ για τους φιλοξενούμενους σημείωσε ο 27χρονος αμυντικός Γιόναταν Ρακ στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ετσι, ο σύλλογος που ανήκει στον όμιλο των ομάδων που βρίσκονται υπό την ιδιοκτησία του Abu Dhabi United Group, όπως η Μάντσεστερ Σίτι, ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 18 πόντους. Στην κορυφή της κατάταξης με 21 βαθμούς βρίσκεται η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, που κέρδισε για 4η φορά στις 5 τελευταίες αγωνιστικές. Συγκεκριμένα, οι «νεγκριαζούλες» (Λίβερπουλ) επιβλήθηκαν 3-0 της Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ, με τον 24χρονο επιθετικό Χουάν Ιγνάσιο Ραμίρες να βρίσκει δίχτυα και να φτάνει τα 19 γκολ σε 25 συμμετοχές φέτος (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα). Σε αντίθεση με τις παραπάνω ομάδες, η Νασιονάλ δεν κέρδισε, αφού παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 2-2 στη Φένιξ και υποχώρησε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 17 πόντους. Την πλησίασε έτσι η παραδοσιακή της αντίπαλος Πενιαρόλ, που νίκησε με 1-0 την Ουόντερερς Μοντεβιδέο και έφτασε τους 16 βαθμούς. Το γκολ με το οποίο οι «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) εξασφάλισαν το τρίποντο πέτυχε στο 20ο λεπτό ο 20χρονος φορ Φακούντο Τόρες.

*Στο Τορνέο Κλαοσούρα 2020 οι 16 ομάδες θα δώσουν από 15 αγώνες έκαστη. Τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης διοργάνωσης θα προστεθούν στο συγκεντρωτικό βαθμολογικό πίνακα της σεζόν (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα) και θα αναδειχθούν οι ομάδες που θα αγωνιστούν στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2021 και εκείνες που θα υποβιβαστούν (3 ομάδες υποβιβάζονται).

Συνοπτικά η 9η αγωνιστική

Ρίβερ Πλέιτ - Σέρο Λάργκο 2-0 (47’ Πίριτς, 83’ πεν. Αρέτσο)

Ντεφενσόρ Σπόρτινγκ - Λίβερπουλ 0-3 (41’ Ραμίρες, 88’ Ρομέρο, 90’+5 Μπουένο)

Ουόντερερς - Πενιαρόλ 0-1 (21’ Τόρες)

Ρεντίστας - Τόρκε 1-2 (24’ Βέγκα - 15’ Κοκάρο, 90’+6 Ρακ)

Νασιονάλ - Φένιξ 2-2 (9’ Μαρτίνες, 29’ Οκάμπο - 14’ πεν. Φράνκο, 76’ Νεκεσάρ)

Ντανούμπιο - Σέρο 2-1 (16’ Ροντρίγκες, 29’ πεν. Τζόουνς - 34’ Γκαρσία)

Ντ. Μαλντονάντο - Πλάζα Κολονία 1-1 (47’ Τολέδο - 85’ Μασία)

Μπόστον Ρίβερ - Προγκρέσο 2-3 (44’ πεν. και 53’ πεν. Μπετανκούρ - 50’ πεν. Γκονζάλες, 59’ Πλατέρο, 83’ Φερνάντες)