Πούμας,  Pumas

Σπουδαία πρόκριση για την Πούμας

Μεξικό

Στην ημιτελική φάση των πλέι - οφ του Τορνέο Απερτούρα 2021 στο Μεξικό προκρίθηκε η Πούμας.

Οι «αουριαζούλες» είχαν παραχωρήσει 0-0 στην Αμέρικα στο πρώτο μεταξύ τους «Clásico Capitalino», αλλά στη ρεβάνς επικράτησαν με 3-1 και προκρίθηκαν στον επόμενη γύρο! Μάλιστα, η Πούμας έκανε ανατροπή στο σκορ, ενώ ξεχώρισαν με την απόδοσή τους ο 23χρονος διεθνής επιθετικός από τον Ισημερινό Ουάσινγκτον Κορότσο, που σημείωσε 2 γκολ και ο 24χρονος διεθνής αμυντικός Αλαν Μότσο, που έδωσε 3 ασίστ! Να σημειωθεί, ότι η Πούμας επικράτησε εκτός έδρας της Αμέρικα για πρώτη φορά από το υπέρ της 3-0 για την ημιτελική φάση στο Τορνέο Απερτούρα 2015. Στους «4» των πλέι - οφ θα βρεθεί και η Ατλας, που έφερε νέα ισοπαλία κόντρα στη Μοντερέι, αυτή τη φορά με σκορ 1-1, αλλά πήρε το «εισιτήριο» επειδή τερμάτισε 2η στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος, σε αντίθεση με τους «ραγιάδος» που πήραν την 9η θέση. Στο Τορνέο Απερτούρα 2021 συνεχίζει η Λεόν, που επιβλήθηκε 2-0 της Πουέμπλα και ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 στο πρώτο ματς. Πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με 2 γκολ αναδείχθηκε ο 33χρονος διεθνής μέσος από τον Ισημερινό Ανχελ Μένα. Επίσης, στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης θα αγωνιστεί η Τίγκρες, που «λύγισε» με 1-0 την αντίσταση της Σάντος Λαγκούνα (είχε κερδίσει 2-1 στο πρώτο ματς) και την απέκλεισε, επειδή είχε καλύτερη θέση (4η έναντι 5ης) στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο 28χρονος διεθνής αμυντικός Κάρλος Σαλσέδο.