Σούπερ δίδυμο Φερνάντες - Τόνι στην Ντιφένσα

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Σπουδαία επιτυχία για την Ντιφένσα ι Χουστίτσια στη φάση των «16» του Κόπα Σουνταμερικάνα 2023.

Συγκεκριμένα, ο σύλλογος από την Αργεντινή φιλοξενήθηκε από την Εμελέκ στον Ισημερινό και έχανε με σκορ 1-0 στο 86ο λεπτό. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα ισοφάρισε με τον 27χρονο επιθετικό Νίκολας Φερνάντες, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων «γύρισε» το ματς, κερδίζοντας τελικά με σκορ 2-1, έπειτα από τέρμα του 25χρονου φορ Γκαστόν Τόνι. Να σημειωθεί, ότι ο Φερνάντες έφτασε συνολικά τα 20 γκολ σε 35 εμφανίσεις σε όλες τις φετινές διοργανώσεις, ενώ από την πλευρά του, ο Τόνι «μετράει» 8 τέρματα και 9 ασίστ σε 29 παρουσίες σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Ισχυρό προβάδισμα απέκτησε η Εστουδιάντες που κέρδισε με 3-0 την Γκοϊάς στη Λα Πλάτα, έχοντας ως καλύτερο παίκτη τον 23χρονο φορ Μπέντζαμιν Ρόλχαϊσέρ, ο οποίος βρήκε δίχτυα δύο φορές και έφτασε συνολικά τα 11 γκολ σε 37 εμφανίσεις σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 εις βάρος της Νιουμπλένσε πανηγύρισε η Λίγκα ντε Κίτο, που παραμένει αήττητη στις 4 τελευταίες επισκέψεις της στη Χιλή (2 νίκες και 2 ισοπαλίες ο απολογισμό). Το μοναδικό τέρμα στο ματς σημείωσε ο 39χρονος διεθνής Περουβιανός επιθετικός Πάολο Γκερέρο. Με γκολ 1-0 «λύγισε» την αντίσταση της Λιμπερτάδ στην Παραγουάη η Φορταλέζα. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 28χρονος μέσος Ζοσέ Βέλισον. Επίσης, στο «Πέδρο Μπιντεγκέν» η Σαν Λορέντσο επιβλήθηκε με σκορ 1-0 της Σάο Πάολο, έχοντας ως σκόρερ τον 27χρονο Παραγουανό επιθετικό Ανταμ Μπαρέιρο ο οποίος έφτασε συνολικά τα 11 γκολ σε 33 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις. Να σημειωθεί, ότι η Σαν Λορέντσο «μετράει» 3 νίκες σε ισάριθμα εντός έδρας ματς κόντρα στη Σάο Πάολο για τις διοργανώσεις της CONMEBOL. Σε αντίθεση με την «Τρικολόρ Παουλίστα» (Σάο Πάολο), η συμπολίτισσά της Κορίνθιανς κέρδισε με 2-1 τη Νιούελς Ολντ Μπόις. Μάλιστα, έκανε και ανατροπή στο σκορ με γκολ του 22χρονου φορ Γιούρι Αλμπέρτο, που είναι διεθνής με τη Βραζιλία και του 18χρονου μέσου Ουέσλι Γκασόβα. Στο Ρίο ντε Τζανέιρο η Μποταφόγκο επικράτησε 2-1 της Γκουαρανί, με τον 32χρονο φορ και πρώην παίκτη του Ολυμπιακού Τικίνιο Σοάρες να σκοράρει το νικητήριο τέρμα των Καριόκας και να φτάνει συνολικά τα 25 γκολ σε 37 συμμετοχές σε όλες τις φετινές διοργανώσεις! Εν τω μεταξύ, στο Μπέλο Οριζόντε η Αμέρικα Μινέιρο παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Μπραγκαντίνο.

Συνοπτικά η φάση των «16» (1-3/8 και 8-10/8)

Εμελέκ - Ντιφένσα 1-2 (5’ Καραμπαλί - 87’ Φερνάντες, 90’+1 Τόνι)
Ντιφένσα - Εμελέκ

Εστουδιάντες - Γκοϊάς 3-0 (54’ Καρίγιο, 63’ και 84’ Ρόλχαϊσερ)
Γκοϊάς - Εστουδιάντες

Αμέρικα Μινέιρο - Μπραγκαντίνο 1-1 (73’ Μαστριάνι - 41’ αυτ. Εντερ)
Μπραγκαντίνο - Αμέρικα Μινέιρο

Σαν Λορέντσο - Σάο Πάολο 1-0 (51’ Μπαρέιρο)
Σάο Πάολο - Σαν Λορέντσο

Νιουμπλένσε - Λίγκα ντε Κίτο 0-1 (60’ Γκερέρο)
Λίγκα ντε Κίτο - Νιουμπλένσε

Λιμπετάδ - Φορταλέζα 0-1 (20’ Χοσέ Βέλισον)
Φορταλέζα - Λιμπερτάδ

Κορίνθιανς - Νιούελς 2-1 (57’ πεν. Γιούρι Αλμπέρτο, 65’ Ουέσλι Γκασόβα - 45’+4 Πορτίγιο)