Το Σουνταμερικάνα 2020 η Ντεφένσα

Πρωταθλήματα

Copa Sudamericana

Τον πρώτο της τίτλο σε επίπεδο CONMEBOL πανηγύρισε η Ντεφένσα ι Χουστίσια.

Τα «γεράκια» αντιμετώπισαν τη Λανούς στον τελικό του Κόπα Σουνταμερικάνα 2020 και θριάμβευσαν, επικρατώντας 3-0! Το σκορ άνοιξε στο 34ο λεπτό ο 22χρονος αμυντικός Αντονις Φρίας, ενώ το δεύτερο γκολ σημείωσε ο 29χρονος επιθετικός Μπράιν Ρομέρο, που αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με συνολικά 10 γκολ. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο 34χρονος Ουρουγουανός μέσος Ουάσινγκτον Καμάτσο διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Με τη νίκη της αυτή, η Ντεφένσα ι Χουστίσια εξασφάλισε την παρουσία της στους ομίλους του Κόπα Λιμπερταδόρες 2021, ενώ θα διεκδικήσει και το Σούπερ Καπ (Ρεκόπα Σουνταμερικάνα) 2020 Νοτίου Αμερικής απέναντι στο νικητή του τελικού του Κόπα Λιμπερταδόρες 2020, ανάμεσα στην Παλμέιρας και τη Σάντος.

Να σημειωθεί, ότι η Ντεφένσα ι Χουστίγια έγινε ο 7ος σύλλογος από την Αργεντινή που κατακτά το Κόπα Σουνταμερικάνα. Ειχαν προηγηθεί οι Μπόκα Τζούνιορς (2), Ιντεπεντιέντε (2), Ρίβερ Πλέιτ, Σαν Λορέντσο, Λανούς και Αρσενάλ Σαραντί. Επίσης, τα «γεράκια» κέρδισαν το τρόπαιο αήττητα, έχοντας απολογισμό 6 νίκες και 3 ισοπαλίες. Στο παρελθόν άλλες 4 ομάδες πανηγύρισαν το Κόπα Σουνταμερικάνα χωρίς να χάσουν. Η Ιντερνασιονάλ το 2008, η Ουνιβερσιδάδ ντε Τσίλε το 2011, η Σάο Πάολο το 2012 και η Ρίβερ Πλέιτ το 2014.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΛΑΝΟΥΣ: Μοράλες, Μπουρντίσο, Πέρες, Μπερναμπέι (81' Μπεσότζι), Αγκίρε, Κινιόν (69' Πέρες), Μπελμόντε, Βέρα (69' Μπελούτσι), Σαντ, Ορσίινι, Ντε λα Βέγκα (59' Ορόσκο)

ΝΤΕΦΕΝΣΑ: Ουνσαΐν, Ντελγκάδο, Μαρτίνες, Φρίας (75' Καμάτσο), Παρέδες, Φερνάντες, Λαγιάλντε (84' Μπενίτες), Πιτσίνι, Ρομέρο (76' Μπρίτες), Ισνάλντο, Μπου (61' Μερεντιέλ)