Τίγκρες, Tigres

Σέντρα στο Κλαοσούρα 2021

Μεξικό

Ξεκίνησε το Torneo Guard1anes Clausura 2021 στο Μεξικό.

Η κάτοχος του τροπαίου Λεόν ηττήθηκε με 2-0 από την Τίγκρες στην πρεμιέρα της διοργάνωσης. Ο 35χρονος πρώην διεθνής Γάλλος επιθετικός Αντρε Πιερ Ζινιάκ σημείωσε το πρώτο γκολ των νικητών και έφτασε τα 14 σε συνολικά (Απερτούρα 2020 και Κλαοσούρα 2021) 21 συμμετοχές τη φετινή σεζόν. Από την πλευρά της, η φιναλίστ στο Τορνέο Απερτούρα 2020 Πούμας, έμεινε στο 0-0 με αντίπαλο την Τιχουάνα. Από εκεί και πέρα, η Αμέρικα δυσκολεύτηκε κόντρα στην Ατλέτικο Σαν Λουΐς, σημειώνοντας το νικητήριο τέρμα στο υπέρ της 2-1, στο 89ο λεπτό με τον 23χρονο διεθνή μέσο Φρανσίσκο Κόρντομπα.

Εξάλλου, η Κίβας απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Πουέμπλα, ενώ η Μοντερέι επιβλήθηκε 2-0 της Ατλας. Τα δύο γκολ των νικητών πέτυχε ο 29χρονος διεθνής Αργεντινός επιθετικός Ροτζέλιο Φούνες Μόρι. Επίσης, η Τολούκα πήρε το τρίποντο, κόντρα στην Κερετάρο, κάνοντας ανατροπή στο σκορ και κερδίζοντας τελικά με 3-1. Αντίθετα, η Κρουζ Αζούλ έχασε στην πρεμιέρα της, συγκεκριμένα με 1-0 από τη Σάντος Λαγκούνα. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο 26χρονος διεθνής Χιλιανός μέσος Ντιέγκο Βαλντές.

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Μαζατλάν, που επικράτησε με 3-2 της Νεκάξα. Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση υπέρ των γηπεδούχων πέτυχε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 71ο λεπτό ο 32χρονος Βραζιλιάνος επιθετικός Καμίλο Σανβέτσο.

*Στο Τορνέο Κλαοσούρα 2021 οι 18 ομάδες δίνουν 17 ματς στο πλαίσιο της κανονικής περιόδου. Οι 8 πρώτες ομάδες της κατάταξης προκρίνονται στα πλέι - οφ του πρωταθλήματος. Εκεί θα δώσουν διπλούς αγώνες στο πλαίσιο των προημιτελικών, της ημιτελικής φάσης και των τελικών της διοργάνωσης.

Η 1η αγωνιστική

Πουέμπλα - Κίβας 1-1 (38’ Ορμένιο - 47’ Πόνσε)

Τιχουάνα - Πούμας 0-0

Μαζατλάν - Νεκάξα 3-2 (28’ Αριστεγκιέτα, 31’ Βάργκας, 71’ πεν. Σανβέτσο - 43’ Ντελγκάδο, 64’ Ζεντέχας)

Ατλας - Μοντερέι 0-2 (1+ και 45’+2 πεν. Φούνες Μόρι)

Τίγκρες - Λεόν 2-0 (40’ Ζινιάκ, 68’ Γκονζάλες)

Αμέρικα - Ατλ. Σαν Λουΐς 2-1 (26’ Λαϊνιές, 89’ Κόρντοβα - 79’ Ιμπάνιες)

Τολούκα - Κερετάρο 3-1 (31’ Καστανιέδα, 32’ Κανέλο, 63’ Εστράδα - 24’ πεν. Σεπουλβέδα)

Σάντος Λαγκούνα - Κρουζ Αζούλ 1-0 (61’ Βαλντές)

Πατσούκα - Χουαρές 1-1 (90’+5 Κιρόγκα - 41’ Βελάσκες)