Νέα

Σέντρα με «διπλό» για τη Μονάγκας

Φωτογραφίες από

Ολοκληρώθηκε η 1η αγωνιστική στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 της Βενεζουέλα.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2024 Καραμπόμπο νίκησε με 2-1 την Ακαντέμια Πουέρτο Καμπέγιο, έχοντας ως σκόρερ τον 26χρονο επιθετικό Χοσέ Μπάλτσα και τον 28χρονο μέσο Γκουστάβο Γκονζάλες. Στο Καράκας η Μονάγκας αναμετρήθηκε με τη Μετροπολιτάνος, φιναλίστ στον τελικό του Τορνέο Απερτούρα 2024 και κέρδισε με 2-1, κάνοντας και ανατροπή στο σκορ με πρωταγωνιστή τον 25χρονο διεθνή φορ από τον Παναμά Τομάς Ροντρίγκες, ο οποίος σκόραρε και έδωσε και ασίστ, φτάνοντας τα 9 τέρματα σε 14 ματς πρωταθλήματος φέτος (Απερτούρα - Κλαοσούρα). «Διπλό» πανηγύρισε και η Ράγιο Σουλιάνο που επικράτησε 2-1 της Πορτουγκέσα στην Μπαρίνας. Οι φιλοξενούμενοι εξασφάλισαν το τρίποντο με τέρμα του 29χρονου φορ Λουΐς Πας στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Επίσης, η Σαμόρα επιβλήθηκε 1-0 της Ιντερ ντε Μπαρίνας και έκανε ντεμπούτο με το «δεξί» στη διοργάνωση. Το μοναδικό γκολ στην αναμέτρηση σημείωσε ο 27χρονος φορ Ρίτσαρντ Φιγκερόα, στην πρώτη του εμφάνιση με τη νέα του ομάδα, έπειτα από τη μετακινησή του από την Καράκας στις αρχές Ιουλίου. Το τρίποντο στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής πήρε και η Ουνιβερσιδάδ Σεντράλ Βενεζουέλα που «λύγισε» με σκορ 1-0 την αντίσταση της Ανγκοστούρα. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 37χρονος επιθετικός Τσαρλίς Ορτίθ, που ξεκίνησε τη φετινή χρονιά με τη φανέλα της Μετροπολιτάνος, αλλά από τις αρχές Ιουλίου αγωνίζεται στην Ουνιβερσιδάδ.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Πορτουγκέσα - Σουλιάνο 1-2 (45’+2 πεν. Μορένο - 8’ Οτσόα, 90’+1 Πας)

Σαμόρα - Ιντερ 1-0 (25’ Φιγκερόα)

Μετροπολιτάνος - Μονάγκας 1-2 (13’ αυτ. Μανρίκε - 29’ Γκαρσία, 49’ Ροντρίγκες)

Ουν. Σεντράλ - Ανγκοστούρα 1-0 (56’ Ορτίθ)

Καραμπόμπο - Πουέρτο Καμπέγιο 2-1 (12’ Μπάλτσα, 45’+3 Γκονζάλες - 90’+1 Καντίγιο)

Λα Γκουάιρα - Καράκας 0-0

Εστουδιάντες - Τάτσιρα 1-1 (90’+5 Αλντερέτε - 53’ πεν. Κόβα)