Νέα

Σε άνοδο η Καράκας

Φωτογραφίες από

Τρεις συνεχόμενες νίκες στην Πριμέρα Ντιβισιόν 2022 της Βενεζουέλα συμπλήρωσε η Καράκας.

Οι «κόκκινοι» ανέβηκαν έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας με 29 πόντους και διεκδικούν την είσοδό τους στην πρώτη 4αδα της κατάταξης που οδηγεί στα πλέι - οφ με έπαθλο τον τίτλο και τη συμμετοχή στο Κόπα Λιμπερταδόρες 2023. Συγκεκριμένα, η Καράκας κέρδισε με 3-1 την Εστουδιάντες ντε Μέριντα, δίνοντας παράλληλα, συνέχεια στο αήττητο σερί που διατηρεί απέναντι στην «ακαντέμικο» (Εστουδιάντες), έχοντας απολογισμό 4 νίκες και 5 ισοπαλίες σε συνολικά 9 ματς από το 2018! Στην 4η θέση της κατάταξης με 33 βαθμούς βρίσκεται η Ντεπορτίβο Τάτσιρα που επιβλήθηκε 3-0 της πρωτοπόρου Μετροπολιτάνος που έμεινε στους 37 πόντους. Τα γκολ στην αναμέτρηση πέτυχαν ο 32χρονος διεθνής μέσος Φρανσίσκο Φλόρες, ο 29χρονος μέσος Μορίς Κόβα και ο 27χρονος μέσος Ραφαέλ Αράτσε. Την 3η θέση με 35 βαθμούς κατέχει η Μονάγκας που επέστρεψε στις επιτυχίες, επικρατώντας 4-2 της Αράγκουα. Μάλιστα, οι «αζουλγκράνας» (Μονάγκας) βρέθηκαν να χάνουν με 2-0 στο 39ο λεπτό, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο πέτυχαν 4 τέρματα. Στους 36 βαθμούς και τη 2η θέση βρίσκεται η Σαμόρα που κέρδισε για 2η συνεχόμενη αγωνιστική, αυτή τη φορά με 3-2 εις βάρος της Πορτουγκέσα. Η «μπλανκινέγκρο» (Σαμόρα) βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, με 1-0 στο 31’ και με 2-1 στο 64’, αλλά έκανε την ανατροπή, πετυχαίνοντας το τρίτο της γκολ στο 89ο λεπτό με τον 24χρονο μέσο Σέρτζιο Σουλμπαράν.

Συνοπτικά η 20η αγωνιστική

Λα Γκουάιρα - Μινέρος 1-1 (17’ Ρίβας - 10’ Γκόμες)

Σούλια - Καραμπόμπο 2-0 (16’ Ρόσε, 28’ Βάργκας)

Πορτουγκέσα - Σαμόρα 2-3 (31’ Κολμενάρες, 64’ Ντελ Καστίγιο - 62’ Μάρκες, 76’ Μπετσέρα, 89’ Σουλμπαράν)

Ερμάνος - Ντ. Λάρα 3-1 (22’ Γκονζάλες, 76’ + 84’ Ζαπάτα - 77’ Μαρτέλ)

Ντ. Τάτσιρα - Μετροπολιτάνος 3-0 (26’ + 51’ Κόβα, 85’ Αράτσε)

Καράκας - Εστουδιάντες 3-1 (1’ Τσελίς, 31’ Ογκούν, 58’ Ανιόρ - 14’ Βάργκας)

Αράγκουα - Μονάγκας 2-4 (3’ Α. Ερνάντες, 39’ Πέρες - 62’ Γκονζάλες, 81’ Μότα, 88’ αυτ. Τρίας, 90’+5 Μεσάντο)

Πουέρτο Καμπέγιο - Ουν. Σεντράλ 3-0 (4’ Αλκαλά, 11’ Σόσα, 63’ Μπαλάντα)