Πρωταθλήτρια η Ουνιβερσιτάριο

Άλλες Ομάδες

Περού

Πρωταθλήτρια Περού για το 2023 αναδείχθηκε η Ουνιβερσιτάριο.

Στον πρώτο τελικό της διοργάνωσης που έγινε στην έδρα της στο «Μονουμεντάλ» παραχώρησε ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Αλιάνσα Λίμα. Η Ουνιβερσιτάριο προηγήθηκε στο 63ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 27χρονου επιθετικού Αλεξ Βαλέρα που είναι διεθνής και έφτασε φέτος τα 15 γκολ σε 30 ματς πρωταθλήματος (Απερτούρα και Κλαοσούρα), ωστόσο οι «Αλιανσίστας» απέφυγαν την ήττα με τέρμα του 33χρονου μέσου Γκαμπριέλ Κόστα που έχει φορέσει και τη φανέλα της εθνικής Περού στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Στον 2ο τελικό που έγινε στο «Αλεχάντρο Βιγιανουέβα» η Ουνιβερσιτάριο επικράτησε με 2-0 και κατέκτησε το τρόπαιο. Τα γκολ στο ματς πέτυχαν ο 29χρονος διεθνής μέσος Εντισον Φλόρες και ο 34χρονος διεθνής μέσος Οράσιο Καλκατέρα. Να σημειωθεί, ότι η Ουνιβερσιτάριο παραμένει αήττητη εκτός έδρας σε ντέρμπι με αντίπαλο την Αλιάνσα Λίμα από το Νοέμβριο του 2018. Εξάλλου, για την Ουνιβερσιτάριο αυτό είναι το 27ο (επίδοση ρεκόρ) πρωτάθλημα Περού στην ιστορία της και πρώτο από το 2013! Στη 2η θέση με 25 τίτλους ακολουθεί η Αλιάνσα Λίμα, ενώ 3η στη σχετική λίστα είναι η Σπόρτινγκ Κριστάλ με 20 τρόπαια. Πρώτος σκόρερ στη Λίγκα 1 2023 του Περού αναδείχθηκε ο 28χρονος Αργεντινός επιθετικός Σαντιάγκο Τζιορντάνα της Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο που πέτυχε 22 γκολ σε 32 εμφανίσεις. Επίσης, μετά την ολοκλήρωση του φετινού πρωταθλήματος έγιναν γνωστά και τα ονόματα των ομάδων που θα αγωνιστούν στις διοργανώσεις της CONMEBOL το 2024. Συγκεκριμένα, στο Κόπα Λιμπερταδόρες θα παίξουν οι Αλιάνσα Λίμα, Ουνιβερσιτάριο, Σπόρτινγκ Κριστάλ και Μελγκάρ. Στο Κόπα Σουνταμερικάνα θα λάβουν μέρος οι Σπορ Ουανκάγιο, Ντεπορτίβα Τάρμα, Ντεπορτίβο Γκαρσιλάσο και Σέζαρ Βαγιέχο. Εν τω μεταξύ, από την Liga 1 του Περού υποβιβάστηκαν η Ντεπορτίβο Μπινασιονάλ, η Ντεπορτίβο Μουνισιπάλ και η Ακαντέμια Καντολάο.