Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα

Πρόκριση στο 90’+4!

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Στον 2ο προκριματικό γύρο του Κόπα Λιμπερταδόρες 2019 προκρίθηκε η Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα.

Ο σύλλογος από τη Βενεζουέλα είχε επικρατήσει 1-0 της Ρεάλ Γκαρσιλάσο από το Περού στο πρώτο παιχνίδι και ταξίδεψε στο υψόμετρο του Κούσκο (3400μ.) για τη ρεβάνς. Οι γηπεδούχοι είχαν αποκτήσει προβάδισμα δύο τερμάτων μέχρι το 68ο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που πήραν τελικά το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, με γκολ του 21ος ετών επιθετικού Χοσέ Μανουέλ Μπάλτσα στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων! Στον 2ο προκριματικό γύρο η Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα θα αντιμετωπίσει την Ατλέτικο Νασιονάλ Κολομβίας.

Συνοπτικά οι αγώνες για τον 1ο προκριματικό γύρο

Ντελφίν - Νασιονάλ Ασουνσιόν 3-0 (11’ και 13’ Ορντόνιες, 89’ Γκαρσές)

30/1 Νασιονάλ Ασουνσιόν - Ντελφίν

Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα - Ρεάλ Γκαρσιλάσο 1-0 (71’ Αζοκάρ)

Ρεάλ Γκαρσιλάσο - Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα 2-1* (15’ Μανκό, 68’ Ρεντζίφο - 90’+4 Μπάλτσα)

Μπολιβάρ - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 2-4 (66’ και 71’ Περέιρα Ντίας - 45’+2 Ραμπουνιάλ, 55’ Λόπες, 81’ πεν. Ναβάρο, 90’+4 Λακιτάνα)