Λίβερπουλ Μοντεβιδέο, Liverpool

Προβάδισμα για Λίβερπουλ, Νασιονάλ

Ουρουγουάη

Με νίκες προχώρησαν στην 8η αγωνιστική οι δύο πρώτες ομάδες στη βαθμολογία στο Τορνέο Κλαοσούρα 2020 της Ουρουγουάης.

Συγκεκριμένα, η Λίβερπουλ Μοντεβιδέο επικράτησε 2-1 της Ουόντερερς Μοντεβιδέο και με 18 βαθμούς διατηρήθηκε στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Για τους νικητές της αναμέτρησης ο 24χρονος επιθετικός Χουάν Ραμίρες σημείωσε το δεύτερο γκολ και έφτασε συνολικά (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα) τα 18 σε 24 εμφανίσεις τη φετινή σεζόν. Στη 2η θέση με 16 πόντους ακολουθεί η Νασιονάλ, που «λύγισε» την αντίσταση της Προγκρέσο με τέρμα του Γκονζάλο Μπεργκέσιο στο 44ο λεπτό. Ο 36χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός έφτασε τα 19 τέρματα σε 29 παρουσίες φέτος (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα). Αντίθετα, η 3η Μοντεβιδέο Σίτι Τόρκε «στραβοπάτησε», παραχωρώντας ισοπαλία με σκορ 1-1 στην Ντεπορτίβο Μαλντονάντο, με συνέπεια να έχει απολογισμό 15 βαθμούς σε 8 ματς. Γκέλα και για την 4η Πενιαρόλ, που προηγήθηκε της Σέρο Λάργκο με γκολ του 19χρονου επιθετικού Αγκουστίν Αλβαρες Μαρτίνες, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση στις καθυστερήσεις για το τελικό 1-1. Οι «καρμπονέρος» (Πενιαρόλ) μετρούν έτσι 13 βαθμούς με ρεκόρ 3 νίκες, 4 ισοπαλίες και 1 ήττα.

*Στο Τορνέο Κλαοσούρα 2020 οι 16 ομάδες θα δώσουν από 15 αγώνες έκαστη. Τα αποτελέσματα της συγκεκριμένης διοργάνωσης θα προστεθούν στο συγκεντρωτικό βαθμολογικό πίνακα της σεζόν (Απερτούρα, Ιντερμέντιο, Κλαοσούρα) και θα αναδειχθούν οι ομάδες που θα αγωνιστούν στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2021 και εκείνες που θα υποβιβαστούν (3 ομάδες υποβιβάζονται).