Πρεμιέρα με 6 γκολ στο «Σαρόλντι»

Κύριες Ομάδες

Ουρουγουάη

Σέντρα στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 της Ουρουγουάης.

Η νικήτρια του Τορνέο Ιντερμέντιο 2024 Νασιονάλ Μοντεβιδέο αναμετρήθηκε στο «Φεντερίκο Ομάρ Σαρόλντι» με αντίπαλο τη Ρίβερ Πλέιτ Μοντεβιδέο. Η τελευταία βρέθηκε να χάνει με 0-1 στο 4ο λεπτό, ωστόσο «γύρισε» το ματς σε 2-1 στο 45’+1, ενώ πήρε εκ νέου το προβάδισμα (3-2) στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι απέφυγαν τελικά την ήττα (3-3), πετυχαίνοντας γκολ στο 90’+6 με τον 33χρονο αμυντικό Νικολάς Ροντρίγκες. Η φιναλίστ στον τελικό του Τορνέο Ιντερμέντιο 2024 και νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2024 Πενιαρόλ παραχώρησε 0-0 στη Σέρο Λάργκο. Επίσης, η 3η στη συγκεντρωτική βαθμολογία της χρονιάς (Απερτούρα - Ιντερμέντιο - Κλαοσούρα) Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ ηττήθηκε με 2-1 από τη Ράμπλα Τζούνιορς που εξασφάλισε το τρίποντο με δύο γκολ του 21ος ετών φορ Μαξιμιλιάνο Μπουρούτσο. Τους τρεις βαθμούς της νίκης στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής της νέας διοργάνωσης πήρε και η Μπόστον Ρίβερ που επικράτησε με σκορ 1-0 της Ντεπορτίβο Μαλντονάντο και διατηρήθηκε σε τροχιά εξόδου στις διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2025. Σκόρερ του αγώνα ήταν ο 22χρονος φορ Μπρούνο Νταμιάνι που έκανε ντεμπούτο με την εθνική Ουρουγουάης στο φιλικό κόντρα στην Κόστα Ρίκα το φετινό καλοκαίρι. Μια θέση στις  διοργανώσεις της CONMEBOL για το 2025 διεκδικεί και η Μοντεβιδέο Ουόντερερς που επιβλήθηκε με 1-0 της Ατλέτικο Σέρο, έχοντας ως σκόρερ τον 24χρονο μέσο Λούκας Μοράλες. Στο ίδιο βαθμολογικό πλαίσιο με τις Μπόστον Ρίβερ και Ουόντερερς «κινείται» και η Ντανούμπιο που νίκησε με 1-0 τη Φένιξ. Το μοναδικό τέρμα στο παιχνίδι πέτυχε ο 18χρονος μέσος Ματέο Περάλτα.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Ουόντερερς - Σέρο 1-0 (23’ Μοράλες)

Λίβερπουλ - Ράσινγκ 1-1 (10’ Νούνιες - 6’ Αλανίς)

Πενιαρόλ - Σέρο Λάργκο 0-0

Μπόστον Ρίβερ - Ντ. Μαλντονάντο 1-0 (67’ Νταμιάνι)

Ντανούμπιο - Φένιξ 1-0 (90’+5 Περάλτα)

Προγκρέσο - Μιραμάρ 0-0

Ρίβερ Πλέιτ - Νασιονάλ 3-3 (32’ πεν. Λαβέγκα, 45’+1 αυτ. Ν. Ροντρίγκες, 90’+3 Σεμπάλος - 4’ Γκαλεάνο, 60’ πεν. Νικολάς Λόπες, 90’+6 Ν. Ροντρίγκες)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Ράμπλα Τζούνιορς 1-2 (1’ Σπινέλι - 4’ και 8’ Μπουρούτσο)