Πρεμιέρα με 6 γκολ για την Ουνιβερσιτάριο

Άλλες Ομάδες

Περού

Σέντρα στο Τορνέο Κλαοσούρα 2024 του Περού.

Η νικήτρια του Τορνέο Απερτούρα 2024 Κλουμπ Ουνιβερσιτάριο εκκίνησε τις υποχρεώσεις της στη νέα διοργάνωση, επικρατώντας 6-0 της Κάρλος Μανούτσι. Για τους «Κρέμας» σημείωσε δύο γκολ στην αναμέτρηση ο 27χρονος διεθνής επιθετικός Χοσέ Ριβέρα, ενώ γκολ και ασίστ είχε στο ματς ο 28χρονος διεθνής φορ Αλεξ Βαλέρα. Σε αντίθεση με την Ουνιβερσιτάριο, η Σπόρτινγκ Κριστάλ που πήρε τη 2η θέση στη βαθμολογία του Τορνέο Απερτούρα 2024 ηττήθηκε στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής, συγκεκριμένα με σκορ 3-1 από την Ντεπορτίβα Τάρμα. Για τους γηπεδούχους βρήκε δίχτυα δύο φορές ο 30χρονος διεθνής μέσος Βίκτορ Σεντρόν, ο οποίος διακρίνεται τη φετινή χρονιά, έχοντας 7 γκολ και 3 ασίστ σε συνολικά 19 ματς σε όλες τις διοργανώσεις. Τη νίκη με 3-0 απέναντι στην Κούσκο πανηγύρισε η Μελγκάρ που τερμάτισε 3η στην κατάταξη του Τορνέο Απερτούρα 2024. Για τους «ροχινέγκρος» σκόραρε και έδωσε ασίστ ο 29χρονος Αργεντινός μέσος Τομάς Μαρτίνες, πολύτιμο «εργαλείο» στη φετινή Μελγκάρ με συνολικά 5 γκολ και 4 ασίστ σε 20 εμφανίσεις. Δύσκολο, αλλά πολύτιμο τρίποντο πανηγύρισε η Αλιάνσα Λίμα που επιβλήθηκε με 3-2 της Σέζαρ Βαγιέχο. Η τελευταία προηγήθηκε με 2-1 στο 34ο λεπτό, αλλά οι «Αλιανσίστας» έκαναν την ανατροπή στο σκορ που ολοκληρώθηκε στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης. Για τους φιλοξενούμενους διακρίθηκαν στο παιχνίδι ο 40χρονος πρώην διεθνής Αργεντινός επιθετικός Ερνάν Μπάρκος που σκόραρε δύο φορές, φτάνοντας τα 11 γκολ σε 22 συνολικά παρουσίες φέτος και ο 24χρονος Αργεντινός αμυντικός Χουάν Πάμπλο Φρέιτες που έδωσε δύο ασίστ. Εκτός έδρας επιτυχία και για τη Σιενσιάνο που κέρδισε με 2-1 την Κομερσιάντες Ουνίδος. Για τη «Φούρια Ρόχα» σκόραρε δύο φορές ο 34χρονος διεθνής φορ από τον Ισημερινό Κάρλο Γκαρσές, πρώτος σκόρερ της Σιενσιάνο φέτος με συνολικά 12 τέρματα σε 18 παρουσίες.

Συνοπτικά η 1η αγωνιστική

Κομέρτσιο - Λος Τσάνκας 1-2 (45’+3 πεν. ντε Χεσούς - 35’ Τσάβες, 90’+8 Τακεούκι)

Τάρμα - Σπόρτινγκ Κριστάλ 3-1 (9’ πεν. και 48’ Σεντρόν, 77’ αυτ. Ντουάρτε - 25’ Καουτερούτσο)

Γκαρσιλάσο - Καχαμάρκα 1-0 (77’ Λόχας)

Κομερσιάντες - Σιενσιάνο 1-2 (20’ Σεν - 25’ και 36’ Γκαρσές)

Σέζαρ Βαγιέχο - Αλιάνσα Λίμα 2-3 (24’ Μπαλόν, 34’ Μένα - 2’ και 61’ πεν. Μπάρκος, 90’+2 Γκαρσές)

Ουνιβερσιτάριο - Κάρλος Μανούτσι 6-0 (16’ πεν. Βαλέρα, 29’ Φλόρες, 56’ Πέρες, 80’ και 90’ 3 Ριβέρα, 89’ Ολιβάρες)

Αλιάνσα Ατλέτικο - Ατλ. Γκράου 0-0

Σπορ Μπόις - Ουανκάγιο 2-1 (63’ Τεκέρα, 83’ Παλάσιος - 90’+5 Ουάκα)

Κούσκο - Μελγκάρ 0-3 (17’ Ρέινα, 40’ Μαρτίνες, 75’ Αρτσιμπαντ)