Λεόν, León

Πλησίασε την 4αδα η Λεόν

Μεξικό

Κερδισμένη της 13ης αγωνιστικής στο Τορνέο Απερτούρα 2021 του Μεξικό αναδείχθηκε η Λεόν.

Οι «εσμεράλντας» κέρδισαν 1-0 τη Μοντερέι και ανέβηκαν στην 6η θέση με 19 βαθμούς, πλησιάζοντας στον έναν πόντο την πρώτη 4αδα της βαθμολογίας, που οδηγεί απευθείας στα πλέι - οφ της διοργάνωσης. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε ο 33χρονος διεθνής μέσος Ελίας Ερνάντες, ενώ αξίζει να σημειωθεί, ότι η Λεόν επικράτησε ως φιλοξενούμενη της Μοντερέι για πρώτη φορά από το Τορνέο Κλαοσούρα 2014. Στην 5η θέση, επίσης με 19 βαθμούς βρίσκεται η Τίγκρες, που απέσπασε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Κρουζ Αζούλ, με αμφότερες τις ομάδες να συμπληρώνουν 4 αγωνιστικές αήττητες στο πρωτάθλημα. Την 4η θέση με 20 πόντους κατέχει η Μοντερέι, ενώ 3η με 21 βαθμούς είναι η Τολούκα, που απέτυχε να κερδίσει για 4η σερί αγωνιστική, έπειτα από την ήττα με 2-0 από τη Γουαδαλαχάρα. Για την τελευταία σκόραραν ο 20χρονος μέσος Σέζαρ Ουέρτα και ο 24χρονος φορ Ρονάλντο Τσισνέρος. Στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 22 βαθμούς βρίσκεται η Ατλας, που έχασε με 1-0 από τη Μαζατλάν, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του 33χρονου Βραζιλιάνου επιθετικού Καμίλο Σανβέτσο. Αντίθετα, η πρωτοπόρος Αμέρικα επικράτησε 1-0 της Ατλέτικο Σαν Λουΐς, έφτασε τους 28 πόντους και εκτός εξαιρετικού απροόπτου θα βρεθεί στα πλέι - οφ του Τορνέο Απερτούρα 2021. Το γκολ που εξασφάλισε το τρίποντο στους «αετούς» πέτυχε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων του ματς ο 27χρονος διεθνής Κολομβιανός επιθετικός Ρότζερ Μαρτίνες, ο οποίος τη σεζόν 2017-18 αγωνίστηκε στην Ευρώπη με τη φανέλα της Βιγιαρεάλ.