Πέρασαν Ντελφίν, Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ

Πρωταθλήματα

Copa Libertadores

Ολοκληρώθηκε ο 1ος προκριματικός γύρος του Κόπα Λιμπερταδόρες 2019.

Στην Ασουνσιόν της Παραγουάης η Νασιονάλ υποδέχτηκε την Ντελφίν, έχοντας ηττηθεί με 3-0 στον Ισημερινό. Προηγήθηκε στο 2ο λεπτό, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ανατροπή στο σκορ, πριν συμπληρωθεί το πρώτο 45λεπτο. Το τελικό 2-1 υπέρ τους, «σφράγισε» την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, όπου τους περιμένει η Καράκας από τη Βενεζουέλα.

Στο Μοντεβιδέο της Ουρουγουάης η Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ φιλοξένησε την Μπολιβάρ, έχοντας κερδίσει με 4-2 στη Βολιβία. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 2ο λεπτό, αλλά ακολούθησαν τρία γκολ των φιλοξενούμων! Τελικά, στο 90’+1 ο 18χρονος μέσος Γκονζάλο Νάπολι διαμόρφωσε το τελικό 2-3, αποτέλεσμα που έδωσε την πρόκριση στους οικοδεσπότες. Στον 2ο γύρο θα αναμετρηθούν με την Μπαρτσελόνα Ισημερινού.

Συνοπτικά οι αγώνες για τον 1ο προκριματικό γύρο

Ντελφίν - Νασιονάλ Ασουνσιόν 3-0 (11’ και 13’ Ορντόνιες, 89’ Γκαρσές)

Νασιονάλ Ασουνσιόν - Ντελφίν 1-2 (3΄Βιέιρα - 42’ Ορντόνιες, 44’ Γκαρσές)

Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα - Ρεάλ Γκαρσιλάσο 1-0 (71’ Αζοκάρ)

Ρεάλ Γκαρσιλάσο - Ντεπορτίβο Λα Γκουάιρα 2-1* (15’ Μανκό, 68’ Ρεντζίφο - 90’+4 Μπάλτσα)

Μπολιβάρ - Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ 2-4 (66’ και 71’ Περέιρα Ντίας - 45’+2 Ραμπουνιάλ, 55’ Λόπες, 81’ πεν. Ναβάρο, 90’+4 Λακιτάνα)

Ντιφενσόρ Σπόρτινγκ - Μπολιβάρ 2-3 (2’ Ραμπουνιάλ, 90’+1 Νάπολι - 33’ Τζουσίνο, 37’ Αρσε, 43’ Τόμας)